Mantolama fiyatları; yapıların dış cephe uygulamalarına başvuran bireylerin ısı yalıtımı yaptırmak istediğinde ödemesi gereken fiyatları ifade eder. Mantolama adından da anlaşılabileceği üzere bina ve yapıların dış tarafını bir manto gibi sararak dış etkenlerden izole eden sisteme verilen isimdir. Burada karşı konulmaya çalışılan dış etkenler başta sıcak – soğuk olsa da aslında ses ve yağmur suyu gibi diğer bazı etkenlere karşı da izolasyon sağlanmaya çalışılır.

Teknolojinin gelişmesi ve özellikle yapılarda aranan bazı koşullarda yönetmelik değişiklikleri yapılması sonrasında daha çok gündeme gelen mantolama;  doğrudan insan bütçesini etkilediğinden mantolama fiyatları da en az mantolama kadar araştırılan bir konu olmuştur. Bu noktada mantolama maliyetlerini etkileyen unsurları sıralayarak konuya açıklık getirmek gerekir.

Mantolama Nedir?

Mantolama, yapılarda yapılan ısı yalıtım işlemlerinden biri olup dış ve iç cephe mantolama olarak uygulanabilir. Dış cephe mantolama, ısı kayıplarını önlemek için bina dış yüzeyinin izolasyon malzemeleri ile kaplanması işlemidir. Bu işlem dış yüzeylerde yapıldığı gibi iç yüzeylere de uygulanabilir. Bu durumda uygulama ismi iç cephe mantolama adını alır.

İnsanların konforlu bir yaşam alanına sahip olması için ortam sıcaklığının 20 ila 22 derece arasında olması gerekir. İnsanlar, yaşam alanlarını ısıtarak ideal sıcaklığa ulaşmak isterler ancak duvarlar, pencere ve kapılar, çatılar, tesisat döşemeleri ısının yer değiştirmesine ve ortamın soğumasına neden olur. Isı kayıplarına neden olan bu alanlarda ısı yalıtımı olmadığında ideal sıcaklığı korumak için daha fazla enerji kullanılır ve enerji giderleri yükselir.  Mantolama yapılmadığı sürece bu kısır döngü sürekli tekrar eder ve enerji tasarrufu mümkün olmaz. Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde zorunlu hale gelen mantolama uygulaması ile ısının yer değiştirmesine neden olan noktalar kontrol altına alınır ve az enerji ile ortam sıcaklığı korunmuş olur.

Mantolama Firması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mantolama fiyatları hakkında araştırmak yapmadan önce firma hakkında araştırma yapmak daha doğru olacaktır. Mantolama işlemi, profesyonellik gerektiren bir yapı uygulamasıdır ve bu anlamda tercih edilecek firmanın gerekli teknik donanıma ve birikime sahip olması gerekir. Tercih edilecek firmanın gerekli alt yapıya sahip olması ve bu alt yapıyı kullanan teknik personel çalıştırması son derece önemlidir. Profesyonel bir uygulama için mantolama hakkında ayrıntılı bilgi ve tecrübeye sahip teknik ekiple çalışan firmalar tercih edilmelidir.

Mantolama firması seçiminde dikkate alınması gereken kriterlerden birisi de uygulama için sunulan garantidir. Firma yaptığı işin arkasında durmalı, yeterli garanti süresini sunmalıdır. Mantolama uygulamalarında standart garanti süresi 5 yıldır. Uygulama öncesi kafadan fiyat veren firmalar yerine uygulama sahasında ön keşif yaparak detaylı incelemede bulunan ve  binanın fiziki şartlarını ve ihtiyaçlarını tespit ettiktn sonra  mantolama fiyatları bilgisi veren firmalar tercih edilmelidir. Mantolama için firma seçerken firmanın malî yapısı da dikkate alınmalıdır. İşin altında kalkamayacak firmalar ile çalışmak yerine hem tecrübe hem referans hem işçilik hem de malî açıdan güvenilir firmalarla çalışılmalıdır.

Mantolama Fiyatları Neye Göre Şekillenir?

mantolama

mantolama fiyat

Teknolojinin gelişmesi ve özellikle yapılarda aranan bazı koşullarda yönetmelik değişiklikleri yapılması sonrasında daha çok gündeme gelen mantolama;  doğrudan insan bütçesini etkilediğinden mantolama fiyatları da en az mantolama kadar araştırılan bir konu olmuştur. Bu noktada mantolama maliyetlerini etkileyen unsurları sıralayarak konuya açıklık getirmek gerekir.

Mantolama; binaların hem inşası esnasında hem de inşası tamamlandıktan sonra gerçekleştirilebilecek bir uygulama çeşididir. Bu nedenle mantolamanın ne zaman yapılacağı ile ilgili bir kısıtlama yoktur. Ancak mantolamanın bina inşaat halindeyken gerçekleştirilmesi nispeten daha uygun maliyetler ile işlemi tamamlamanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra mantolama yaparken fiyatları en çok etkileyen unsur kullanılan malzemenin kalitesi olur.

Sektörden sektöre fark olsa da hemen her iş kolunda kaliteli ve daha az kaliteli malzemelerin olduğu bir gerçektir. Mantolama yaparken en kaliteli malzemeleri kullandığınızda daha yüksek maliyetlere katlanırsınız. Ödeyeceğiniz ücretlerin düşük olmasını isterseniz bütçenize uygun malzeme seçimi yapabilirsiniz. Benzer durum işçilik noktasında da ortaya çıkar. Mantolama işi ile uğraşan ustalar arasında fiyat farkı vardır. İşinin ehli ve nokta atışı uygulamalar yapan bir ustayı seçerseniz mantolama fiyatları yükselir.

Mantolama Fiyatları Hesaplaması

Mantolama yapılırken Kale Yapı Yalıtım’dan teklif aldığınızda sunulan teklif metrekare bazında verilir. Kale Yapı Yalıtım’ın piyasa şartlarında en uygun seçenekleri belirleyerek oluşturduğu fiyatlara hem kaliteli malzeme hem de güvenilir işçilik dahildir. Siz de yapılarınızın dış cephesini mantolama ile korumak ve iç mekanı dış etkenlerden izole etmek için Kale Yapı Yalıtım’ı tercih edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçerek hizmet talebinizi iletmek.