Mantolama neden gereklidir? Yapıda ne gibi niteliklerin öne çıkmasını sağlar? Nasıl uygulanır? Mantolama Faydası? Maliyetleri Nedir? Gibi sorularınıza cevaplar verdiğimiz yazımızdır.

Mantolama isminden de anlayacağınız gibi bir yapı giydirme işlemidir. Pek çok biçimde gerçekleştirilebilen yapıların ısı yalıtımında en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Her binaya uygulanabilen mantolama oldukça büyük oranda ısı tasarrufu ve elbette buna bağlı olarak maddi tasarruf sağlar. İklim koşulları ne olursa olsun, ısı yalıtımı yaptırarak yapının sizin ihtiyacınıza göre belirleyeceğiniz sıcaklığa uygun maliyetlerle ulaşmasını sağlayabilir, konforlu ve ucuz bir ısı elde edersiniz. Mantolama sanıldığı gibi yalnızca sıcak havayı tutmakta değil, yaz aylarında aşırı sıcak havanın içeriye girişinde bir engel olarak işlev gösterdiğinden, her iklim tipinde etkilidir.

Mantolama Neden Gereklidir ?

Çok iyi yapılan bir mantolama uygulamasında çok düşük enerji sarfiyatı ile ısınma veya soğutma elde etmek mümkündür. Konuyu somutlaştırmak için buzdolabını örnek olarak verebiliriz. Buzdolapları sürekli soğutma yapan bir motora sahiptir. Ancak, buzdolabı motoru sürekli çalışırsa bozulur. Yani bu durumda soğuyan havayı tutacak bir yapıya ihtiyaç vardır. İşte aynen yapılarda gerçekleştirilen mantolama uygulamalarında olduğu gibi buzdolapları da dört bir taraflarından mantolanır ve üzeri emaye bir kaplama ile örtülüp, estetik bir görünüm sağlanır. Sonuç olarak, buzdolabının içerisindeki ısının dışarı kaçması ve dışarıdaki havanın içeri girmesi engellenir. Mutfağınızda 25 derece sıcaklık söz konusu iken, buzlukta -25 derecenin sağlanabilmesinin ve sizin bunu hiç hissetmemeniz de mantolama uygulamasından kaynaklanmaktadır. Bu örnek dahi, binaya yapılacak Mantolama uygulamasının nasıl bir etkiye sahip olabileceğinin net bir göstergesidir. Binalara yapılan mantolama uygulamaları tıpkı buzdolaplarında olduğu gibi gerçekleştirilir ve hemen hemen aynı materyaller kullanılır. Tabii bina mantolama uygulamalarında binaya emaye bir dış kaplama yapılmaz, yalıtım malzemelerinin üzeri yalıtım sıvası ile örtülür ve yine sizin tercih edeceğiniz renklerde yalıtım boyaları ile boyanarak estetik şartlar da tamamlanır.

Mantolamanın Gündelik Hayatımıza Etkileri

Sonuç olarak mantolama uygulaması sonrasında, kocaman bir buzdolabı veya fırın elde edersiniz. Ve isterseniz içeride buzluk şartları, isterseniz fırın kadar sıcak bir ortam tesis edebilirsiniz. Mantolama yapılmamış yapılarda bu imkanları çok yüksek maliyetlerle dahi elde edemeyebilirsiniz. Zira çok fazla enerji harcasanız dahi ısı kaçağı nedeniyle etki bu düzeyde olmayacaktır. Oysa mantolama sonrasında biriken ısı kaçamadığından, çok daha düşük; %50’e varan oranlarda tasarruf sağlanarak istenilen ısı seviyesine ulaşılabilir ve konforlu bir ısınma elde edilir.

Örneğin yapılmış bir yapı her zaman yaklaşık aynı ısı değerinde kalır. İçeride bulunan elektrikli cihazların çalışması ile dahi belli bir ısı seviyesine ulaşabilen yapılar mantolama yapılmış yapılardır. Hiç düşündünüz mü, binaların bodrum katları içerisinde hiçbir şey yanmıyor olmasına karşın neden daha sıcak olur? Kabaca tanımlanacak olursa, dört tarafı toprak altında olan bir ortamın ısınması veya soğuması için bir sebep olmadığı tarifi yapılabilir. Mantolama uygulamaları ile de ulaşılmaya çalışılan aşağı yukarı bu seviyedir. Hatta mantolama ile bundan çok daha ileri seviyelerin tutturulabildiğini söyleyebiliriz.

Özellikle Kale Yapı Yalıtım, olarak bizim gerçekleştirdiğimiz mantolama uygulamalarından azami düzeyde verim elde edebilir, yüksek nitelikli çalışmalarımız sayesinde büyük avantaj elde edersiniz. Mantolama uygulamalarımızda yüksek kaliteli materyal ve ince bir işçilik kullanırız. Deneyimli kadromuzun sektörde uzun yıllardır sürdürdüğü faaliyetlerimizin de katkısıyla mükemmel biçimde sunacağı hizmetlerimiz en iyi sonuçları ortaya koyacaktır. Unutmayın ki her firma mantolama yaptığını iddia edebilir. Ancak mantolama basit bir dekorasyon faaliyeti değil, kapsamlı bir projelendirme ve uygulama sürecidir. Kullanılacak en küçük detayın dahi hassasiyetle hesaplanması ve hiçbir hususun atlanmaması gereklidir. Firmamız sizlere en yüksek kaliteyi sağlamaya yönelik hizmetler vermekte ve en iyi sonuçları vaad etmektedir.