Mantolama Çeşitleri Nelerdir

Mantolama Çeşitleri Nelerdir

Mantolama, manto gibi bir yalıtım aracı ile binaların giydirilmesi işlemine verilen isimdir. Mantolamayı tanım olarak ısı yalıtımını sağlayan işlem olarak açıklayabilmek mümkündür. Isı yalıtımı ile farklı sıcaklıklarda ki iki ortamın arasındaki ısı transferini engellemek için yapılan işlemlere verilen isimdir. Isı yalıtımı sırasında ısı transferini azalmak için mantolama kullanılmaktadır. Mantolama işleminin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Söz konusu çeşitleri aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür.

Dış Cephe Mantolama

Dış cephe mantolama, dışarıdaki ısının içeriye girmesini engelleyen ve bina içerisindeki ısıyı muhafaza edebilmek için binanın dış kabuğuna yerleştirilen ısı yalıtım malzemesidir. Dış cephe mantolama günümüzde en çok tercih edilen ısı yalıtım malzemeleri arasında yer almaktadır.

İç Cephe Mantolama

Dış cephe mantolama ile tamamen aynı işleme ve mantığa sahip olan iç cephe mantolama da duvarlar ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanır ve boyanır. Kaplama üzerine alçıpan uygulaması yapılabilmektedir.

Ortadan Mantolama

Ortadan mantolama iki masif yapı kabuğu ve söz konusu kabukların arasında bulunan ısı yalıtım katmanlarının oluşturduğu çift kabuk ortadan ısı yalıtımlı olacak şekilde mantolanmaktadır. Ortadan mantolama da çeşitli malzemeler kullanılmaktadır.

Döşemelerde Mantolama

Döşemelerde mantolama da zemin üzerine oturan döşemelerde ve bünyesine su emmeyen yüksek basma yeteneğine sahip olan levhalar kullanılmaktadır. Isıtılamayan bodrum katlarının üzerinde bulunana döşemelerde söz konusu mantolama çeşidi ile mantolanabilmektedir.

Çatılarda Mantolama

Kişiler çatı katlarında yürümek istediklerinde ahşap kadronlar üzerine kalaslar ile yürüme yolu inşa edilmektedir. Yalıtım malzemesinin yüksek yüke maruz kaldığında ise şilte tipi ürünler yerine levha formunda sert mantolamalar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Çatılarda mantolama yapılacak çatının döşemesinin üzerine kir, toz harç artıklarından temizlenerek ya da döşeme betonu üzerine mala perdahlı ince şap uygulaması yapılır ve düzgün bir zemin üzerine temin edilir. Çatılarda mantolama, mantolama çeşitleri arasında en sık tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra mantolama çeşitleri ısı yalıtım malzemelerine göre de çeşitlendirilmektedir. Söz konusu mantolama çeşitlerini EPS mantolama, karbonlu EPS mantolama, XPS mantolama, taşyünü mantolama ve fugalı mantolama şeklinde sıralayabilmek mümkündür.