Belli zaman sonra apartmanlarda oluşan en büyük sorunlardan birisi dış cephe görünümüdür. Dış cepheler zamanla yağmur, kar ve dolu yağışı sonrası yıpranır canlı görünümünü kaybeder. Bu konuda tekrar boya yapılsa bile yine hiç bir işe yaramayacaktır. Yeni teknoloji sonrası bina dış cephelerinde dış cephe mantolama işi yapılmaktadır. Bu konuda Kartal mantolama firmaları yenilenmiş fırsatları ile müşterilerine kaliteli hizmetler vermektedir.
Mantolama işleri sadece görünüş olarak değil soğuk ve sıcaktan korunmak için de geçerli bir tercih sebebidir. Kışları ve yazları dairelerinizin tasarruflu olarak ısınmasını ya da serin olmasını istemez misiniz? Mantolama sonrası yaşam kaliteniz artacak ve kombileri kapatmanız gerekecektir. Üstelik size çok uygun fiyat ve kaliteli hizmet verilecektir.

Mantolama Neden Önemlidir?

Mantolama, öncelikle yapıların ısı tasarrufunun sağlanması için gereklidir. Betonarme veya farklı tip yapıların ısı kaybı yaşaması son derece olağan bir durumdur ve ısı kaybı yaşanan yapı, ısınmak için sürekli ısıtılmak durumundadır. Dışarıdaki ısı ne kadar düşükse, ısı kaybı da o kadar yüksek olacağından, yapının ısıtılması için çok fazla enerji sarf edilir. Sonuç olarak maliyet yükselir. Yapının dış cepheden kaplanması durumunda ise bu ısı kaybı oranı ciddi şekilde azalacağından, hatta kimi uygulamalarda sıfır seviyesine kadar düşeceğinden ısınmak için enerji harcama ihtiyacı da azalır. Bilhassa aşırı soğuk olmayan bölgelerde kışın en sert dönemlerinde dahi çok az enerji ile ısınabilmek mümkün olabilmektedir.
İstanbul, ısınma ihtiyacının ortalama seviyede olduğu illerdendir. Sıfırın altında sıcaklıkların yaşandığı şehirde ısınmak için enerji kullanım oranı hayli yüksektir. Bu durumun önüne geçmek için Kartal Mantolama Firmaları ile irtibata geçilip, yalıtım seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca bu uygulama artık kanuni bir zorunluluk durumundadır.

Enerji Verimliliği Yasası

Ülkemizde hali hazırda yürürlükte bulunan yapıların enerji performansı yönetmeliği kapsamında, tüm yapıların enerji kimlik belgesi sahibi olması gerekir. Isı enerjisi kullanım düzeyini ifade eden belgenin A derecesinden F derecesine kadar sınıfları vardır ve D derecesi dahil olmak üzere bunun altında skora sahip yapılar, kanuna aykırı sayılır.
Kartal Mantolama Firmaları, gerçekleştirecekleri uygulamalarda bu yasa hükümlerine uygun nitelikte işlemler yapmaz ise geçerli derecelendirme ortaya çıkmayacağı için enerji kimlik belgesi edinilemez. Derecelendirme değerlemesi üzerinde herhangi bir usulsüzlük yapılması halinde ise ciddi cezalar söz konusudur. Bu nedenle, yalıtım uygulamanızı en iyi koşullarda gerçekleştirmeniz gerekir.

Enerji Verimliliği Nedir?

Enerji verimliliği, enerji kaynaklarını “akıllı” kullanmak demektir. Eğer enerji verimliliği denilince sadece tasarruf akla geliyorsa ortada bir problem var diye düşünmek gerekir. Çünkü enerjinin verimli kulanılması tek başına tasarruf ile ilişkilendirilemez. Verimlilik, bir şeyin en iyi ve en akıllı şekilde kullanılmasıdır. Enerjinin verimli kullanılması da kaynakların, teknolojinin getirdiği yeniliklerden yararlanılarak akıllıca değerlendirilmesidir. Enerjiyi verimli kullanmak, daha az kaynak kullanmak için önlem almaktır. Örneğin ısınmak, serinlemek için elektrik, doğal gaz gibi kaynakları kullanırız. Bu kaynakları kullanarak daha iyi ısınmak ve serinlemek için teknolojiyi geliştirmek verimlilik için atılacak en önemli adımdır. A++ sınıf elektrikli cihazlar üretilmesi bu amaca hizmet eder. Yapılarda enerjinin verimliliğini artıran uygulamaların başında ısı yalıtım ve mantolama gelmektedir. Isı kayıplarını önlemek için alınan bu önlem enerjiyi verimliliğine hizmet eder. Özel teknolojiler kullanılarak geliştirilmiş ısı geçirmezlik özelliğine sahip ısı yalıtım levhaları enerjinin bulunduğu ortama hapsedilmesini sağlar ve bu anlamda enerji verimliliğini sağlar.

Bina Enerji Kimlik Belgesi Nedir Ne İşe Yarar?

Enerji kimlik belgesi, yapılarda enerjinin verimliliğine dair önlem alındığını gösteren bir belgedir. Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında alınması zorunlu hale gelen bu belge ile yapınızın teknolojinin gerektirdiği şekilde ısı yalıtımı yaptırdığını kanıtlarsınız. Bu belge olmazsa ne olur? Öncelikle bu belgeye sahip olmayan binalarda alım, satım ve kiralama işlemleri yapılamaz. 1 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe giren yeni yönetmelik kapsamında enerji kimlik belgesi olmayan yeni yapılara ruhsat verilmeyecektir. 1 Ocak 2011 tarihinden önce yapılan yapıların ilgili kurumlara başvurarak enerji kimlik belgelerini alması gerekmektedir.
Enerji kimlik belgesi neden gereklidir? Öncelikle yasa ve yönetmeliklerle zorunlu hale gelen bu belge ile binanızın enerjiyi verimli kullandığını, israf yapmadığını ve çevreyi koruduğunu kanıtlamış olursunuz. Enerji kimlik belgesi almak için mantolama yaptırmak zorunlu değildir ancak gerekli yalıtım uygulamalarının yaptırılması zorunlu bir ihtiyaçtır. Binalarda enerji kayıplarının büyük bir kısmı duvarlardan ve çatılardan kaynaklanmaktadır. Bu durum, bina yönetimlerini mantolama yaptırmaya zorlamaktadır. Çünkü, dış cephelerde yalıtım yaptırmanın en kolay ve en ekonomik yolu mantolama uygulamasıdır.

Enerji Sınıfı Nasıl Belirlenir?

Motorlu araçlardan, ev eşyalarına kadar; her tür enerji tüketen araç ve gerecin enerji kimlik belgesi bulunur. Yapılar için de buna benzer bir sistem geliştirilmiş ve enerji kimlik belgeleri düzenlenmiştir. Pek çok teknik parametresi bulunan derecelendirme usulleri kanunda belirtilmiştir ve denetim mülki idarelere verilmiştir. İl şehircilik müdürlüklerinin denetimine tabi olan uygulamalar, yetkili yapı denetim firmalarınca gerçekleştirilir. Kartal Mantolama Firmaları da yetki belgeleri olması koşulu ile bu belgeyi verebilirler.

Kale Yapı Anadolu’da Hizmetinizde

Kale Yapı Yalıtım olarak Kartal Mantolama Firmaları kategorisinde hizmet vermekle birlikte, İstanbul’un ve ülkenin her yerinde yalıtım hizmetleri veriyoruz. 10 Yıl garantili uygulamalarımıza 2 yıl sigorta yapıyor ve Enerji kimlik belgenizi ücretsiz sunuyoruz. Ücretsiz kaşif ve uygun ödeme koşullarından faydalanmak için bizi dilediğiniz zaman arayabilir ve randevu alabilirsiniz.