Taş yünü, volkanik kayaçlardan elde edilen minerallerin çok yüksek derecedeki sıcaklarda eritilip elyaf haline getirilmesi ile üretilmektedir. Son yıllarda artarak uygulanan mantolama işlemlerinde taşyünü kullanımı da uygulamaların genliğine paralel olarak artmaktadır. Elbette sektörün önde gelen markalarından olan Kale Taş Yünü Mantolama Fiyatları da merak konusudur.

Taş Yünü Nedir?

Taş yünü, uygulanmış olduğu yapılar içerisinde ses ve ısı yalıtımı için kullanılan bir elyaf malzemesi olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda yangına karşı oldukça dayanıklı ve su iticiliği özelliği ile oldukça iyi bir yalıtım malzemesidir. Bütün bu özelliklerin dışında, taş yünü uygulaması ısı yalıtımı gibi ses yalıtımı konusunda da oldukça konfor sağlamaktadır. Dışarıdan veya başka katlardan gelen sesleri absorbe edip, yapı içindeki çalışma ya da yaşama konforunu arttırmaktadır. Birey yüksek gelen faturalardan şikayetçi ise, ısı izolasyonu yapar iken kullanacağı malzeme seçeneklerinden birisi de taş yünü olarak tanımlanabilir.

Taş Yünü Özellikleri

Taş yünü, kaya yünü olarak da bilinen bir ısı yalıtım malzemesi olup ısı kayıplarını gidermede etkili bir yalıtım malzemesidir. Birçok farklı alanda kullanılan taş yününün yalıtım etkisini artıran bazı özelikleri bu yalıtım türünün tercih edilmesinde etkili olmaktadır.
Taş yünü ısı yalıtım malzemelerinin belli başlı özellikleri şunlardır:

  • Taş yünü etkili bir ısı yalıtım malzemesidir. Isı kayıpları önemli oranda engeller.
  • Isı yalıtım özelliğinin yanında ses ve yangın yalıtım özelliği vardır. Volkanik özellikli taşlardan elde edilmesinden dolayı yüksek ısıya maruz kaldığında hemen tutuşmaz. Bu nedenle ısı yalıtımı için en uygun malzemeler arasında ilk sırada yer almaktadır.
  • Organik bir malzemedir. Doğada bulunan bazalt gibi volkanik taşlardan elde edildiği için son derece sağlıklıdır, bakteri oluşmasına izin vermez.
  • Sıcak hava nedeniyle boyutlarında değişme olmaz, bu da mantolamanın kalitesini artıran bir özelliktir.
  • Buhar geçirgenlik özelliği sayesinde taş yünü uygulanan alanlarda buhara bağlı nem, küf ve yosunlaşma meydana gelmez.
  • Su iticilik özelliği sayesinde yapıya en büyük zararı veren suyun bina yüzeyine ulaşmadan uzaklaştırılmasını sağlar.
  • Kullanım süresi sonsuzdur. Ne kadar zaman geçerse geçsin bozulmaz, çürümez, nem ve küf oluşmaz, korozyona uğramaz.
  • Uzun lifli bir yapıya sahip olan taş yünü, uygulama açısından kolaylık sağlar. Isı yalıtım levhaları kolay şekillendirilir, malzeme israfına neden olmaz.
  • A1 sınıfı yanmaz malzeme olması nedeniyle binalarda meydana gelen yangınların büyümeden önlenmesini sağlar.

Binalarda Taş Yünü Levha Kullanmanın Avantajları

Taş yünü levhalar; ısı, ses ve yangın yalıtımı amacıyla binaların duvarlarında, dış cephesinde, çatılarda, kapı ve pencere kenarlarında, ara bölme duvarlarında kullanılan bir izolasyon malzemesidir. Yalıtımsız alanlarda meydana gelen ısı kayıpları taş yünü yalıtım uygulamaları sayesinde engellenir. Böylece enerji tasarrufu sağlanmış olur. Ayna zamanda ses yalıtımı da sağlayan taş yünü levhalar yaşam kalitesini artırır, insanların daha iyi ısınan, dış ortamın sesinden arındırılmış daha sessiz ve sakin yaşam alanlarına sahip olmasını sağlar. Taş yünü ısı yalıtım levhaları doğru uygulandığında ömürlük ısı yalıtım imkanı sunar. Kaliteli ve istenilen düzeyde bir yalıtım için Kale taş yünü mantolama fiyatları hakkında bilgi alabilir, ön keşif ekibi talep ederek binanızın özellikleri doğrultusunda projelendirme hizmeti alabilirsiniz.

Taş Yünü Nerede Kullanılmaktadır?

Taş yünü, dış cephe yalıtımında, fırın izolasyonları içerisinde, türlü bölme duvarlarında, çatılarda, elektrikli ev eşyalarında, çelik kapı yalıtımlarında ve daha birden fazla alan içerisinde kullanılmaktadır. Bu sahalar içerisinde rutubet ve nem, ısı, ses yalıtımı olmasının yanı sıra, bin dereceye kadar dayanaklığı sayesinde yangın güvenliği gerektirmiş olan alanlar için de üst seviyede güvenlik sağlamaktadır. Son senelerde taş yünü organik tarım ve seracılık için de kullanılmakta olan bir malzemedir. Köklere sağlamış olduğu su tutucu ve hava hususiyeti sebebiyle seçilmektedir. Bu hususiyetleri sayesinde sağlanan ürünlerde nitelik artışı ve mekan hususiyetlerini en güzel seviyede tutarak ısı tasarrufu elde etmesi ile bu sahadaki kullanımı yaygın hale getirilmiştir.

Taş Yünü Mantolama Fiyatları

Kale taş yünü mantolama fiyatları genel olarak bazı durumlara göre değişiklik göstermektedir. Fiyatların değişiklik göstermesinde taş yünü kalınlığı gibi etkenlerde bulunmaktadır. Ancak genel olarak taş yünü mantolamanın paket fiyatı 100 Lira gibi bir değere sahip olarak satılmaktadır. Yapıların dış cephelerinde sıvalı mantolama düzenlerinde uygulanması için yüksek yoğunlukta üretilmiş olan taş yünü levhaların fiyatları genel olarak bu aralıklarda satılmaktadır. Isı ve ses yalıtımı, yangın güvenliği için dış cephelerde sıva altında kullanılmaktadır. Taş yünü mantolama fiyatına paketleme ve paletlere dizme işlemi de dahildir.