İzolasyon Nedir?

Modern yapılarda en ciddi uygulamalarının başında izolasyon gelir. Tabii inşaat sektörü ile doğrudan ilişkili olmayanlar izolasyon nedir? ne işe yarar ve nasıl yapılır gibi soruları doğal olarak sorar. Size bu yazımızda yalıtım konusu ile ilgili bilgiler vereceğiz ve mantolama ile birlikte uygulanması tavsiye edilen diğer yalıtım uygulamalarına değineceğiz.

izolasyon nedir

İzolasyon

Bir ortam içinde bulunan ısının korunması veya ısı kaybı yaşanmaması için binalara uygulanan özel inşaat tekniğine izolasyon denilmektedir. Bu amaçla hizmet veren özel firmalar bulunmaktadır. Ayrıca sadece ısıyı korumak için değil su kaçağını engellemek amacıyla da izolasyon yapılmaktadır. Çatı, havuz ve balkonlar için yapılan yalıtım işlemi sayesinde su kaçaklarının önüne geçilmektedir. Yaşanan ısı kayıpları, su kaçakları, tesisat ile ilgili yaşanan problemler, günlük hayatta ciddi derecede tat kaçırmaktadır. Buna rağmen her bina inşaatında gerekli ve yeterli malzeme kullanımı dikkate alınmamaktadır. Çoğu yalıtım sorunu bu ihmalkârlık nedeniyle yaşanmaktadır. Bu da ekstra bir tadilat ve masraf gerektirmektedir. Eksik yapılan işlemler nedeniyle yeniden izole edilmesi gereken binalar günümüzde oldukça fazladır. Peki, izole edilmeyen binalar ne gibi sorunlara yol açar? Binalar neden izole edilmelidir?

izolasyon nedir

İzolasyon Neden Yapılmalı?

Sorunsuz bir bina inşaatı, ileride orada yaşayacak olan kişilerin hayat kalitesini büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu bakımdan izolasyon işlemleri doğru malzeme ve teknikle yapılmalıdır. Özellikle su kaçağı söz konusu olduğunda borulardan sızan sular kötü kokulara ve görüntülere yol açmaktadır. Ayrıca bu, duvarlarda nem yani rutubet oluşmasına neden olmaktadır. Rutubet bulunan bir ortamda uzun süre kalmak ise nefes yolu ile ilgili hastalıkların oluşmasına ortam hazırlamaktadır. Rutubetin romatizmal hastalıkların da tetikleyicisi olduğu bilinmektedir. Hem tesisat nedeniyle komşularla sorun yaşamamak hem de sağlıklı yaşamak açısından iyi izole edilmiş binalarda yaşamak bu nedenle önemlidir.

izolasyon nedir

Kale Mantolama İzolasyon Uygulamaları

İzolasyon nedir ve nasıl yapılır sorularımıza cevap verdik. Pekiyi izolasyon kime yaptırılır? en doğru yöntem hangisidir sorusuna cevap verebiliyor muyuz? Bu noktada size mükemmel hizmetin anahtarını sunan Kale Mantolama ve Yapı Yalıtım firmamıza başvurabilirsiniz. Biz sizin için kaliteli hizmetleri üretiyor ve en uygun fiyatlarla erişmenizi sağlıyoruz. İletişim hattımız üzerinden bize dilediğiniz zaman ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Open chat
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by