Bir ortam içinde bulunan ısının korunması veya ısı kaybı yaşanmaması için binalara uygulanan özel inşaat tekniğine izolasyon denilmektedir. Bu amaçla hizmet veren özel firmalar bulunmaktadır. Ayrıca sadece ısıyı korumak için değil su kaçağını engellemek amacıyla da izolasyon yapılmaktadır. Çatı, havuz ve balkonlar için yapılan yalıtım işlemi sayesinde su kaçaklarının önüne geçilmektedir. Yaşanan ısı kayıpları, su kaçakları, tesisat ile ilgili yaşanan problemler, günlük hayatta ciddi derecede tat kaçırmaktadır. Buna rağmen her bina inşaatında gerekli ve yeterli malzeme kullanımı dikkate alınmamaktadır. Çoğu yalıtım sorunu bu ihmalkârlık nedeniyle yaşanmaktadır. Bu da ekstra bir tadilat ve masraf gerektirmektedir. Eksik yapılan işlemler nedeniyle yeniden izole edilmesi gereken binalar günümüzde oldukça fazladır. Peki, izole edilmeyen binalar ne gibi sorunlara yol açar? Binalar neden izole edilmelidir?

İzolasyon Çeşitleri

İzolasyon, bina yüzeylerine zarar veren etkenlerin tecrit edilmesine yönelik yapılan yapısal uygulamaların tümünü kapsar. Yalıtım amacıyla binaların dış yüzeylerinde, çatılarında ya da zemin katlarında ve döşemelerinde izolasyon çalışması yapılabilir. İzolasyon ya da yalıtım çeşitleri uygulamanın amacına göre kategorilendirilir.
Binaya zarar veren ve bina sakinlerinin yaşam kalitesini düşüren belli başlı olumsuz etkenler şunlardır: su, nem, ses, sıcak, soğuk, rüzgâr, yangın. Bu dış etkenlerin bina yüzeyine ulaşmadan engellenmesi tecrit işlemidir. Tecrit edilmesi gereken şey ne ise ona yönelik yalıtım malzemeleri kullanılması gerekir. İzolasyon çeşitleri de binaya ulaşması engellenen olumsuz etkenin türüne göre şu şekilde gruplandırılır:

  • Su yalıtımı
  • Isı yalıtımı
  • Ses yalıtımı
  • Yangın yalıtımı
  • Tesisat yalıtımı

Isı İzolasyon Nedir?

Isı bir enerji türüdür ve sıcak ortamdan soğuk ortama doğru hareket eder. Duvar yüzeylerinde buluna hasarlar, yalıtımsız alanlar, pencere ve kapılar ile çatılar ısının en fazla yöneldiği noktalardır. Bu noktalar ısı köprüsü olarak adlandırılır. Isı köprüleri ısının geçiş sağlaması için gerekli şartları sağlayan alanlardır. Isı yalıtımı ise ısının tecrit edilmesini ve sıcak ortamda hapsolmasını sağlamak üzere yapılan izolasyon türüdür. Bina dış yüzeylerinde çoğunlukla mantolama şeklinde kendini gösterse de siding, doğal taş kaplama gibi birçok dış kaplama sistemi ısı yalıtımı sağlamaktadır. Isı yalıtımı binaların enerji kimlik belgesi almasını sağlayan, enerji sarfiyatını yüzde 50 oranında azaltan bir yapı uygulamasıdır. Enerjinin verimli kullanılması için yapılan en kapsamlı yapı uygulamasıdır.

Ses İzolasyon Nedir?

Ses yalıtımı dış ortamda buluna seslerin iç mekana ulaşmasını önlemek üzere yapılan tecrit işlemidir. Ses yalıtımı çoğunlukla ısı yalıtımı ile birlikte düşünülür. Bazı alanlarda ise özel ses yalıtımı uygulamaları yapılması zorunlu bir ihtiyaçtır. Hidrofor, jeneratör, asansör gibi sesli çalışan makinelerin çalışma alanlarında ses yalıtım özelliğine sahip özel malzemeler kullanılır ve istenmeyen sesin insanların yaşam kalitesini düşürmesine izin verilmez.

Su İzolasyon Nedir?

Isı yalıtımı kadar önemli ve etkili bir tecrit işlemidir. İzolasyon uygulamaları arasında yapılması en zaruri olanıdır. Binaya yağmur, kar , atık suyu gibi suların ulaşmasını engellemek, bina temelini yer altı sularının basıncından korumak, nem, küf ve yosun oluşumunu önlemek ve en önemlisi bina taşıyıcı sistemini korozyona karşı koruma altına almak için su yalıtımı yaptırmak zorunludur.

İzolasyon Neden Yapılmalı?

Sorunsuz bir bina inşaatı, ileride orada yaşayacak olan kişilerin hayat kalitesini büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu bakımdan izolasyon işlemleri doğru malzeme ve teknikle yapılmalıdır. Özellikle su kaçağı söz konusu olduğunda borulardan sızan sular kötü kokulara ve görüntülere yol açmaktadır. Ayrıca bu, duvarlarda nem yani rutubet oluşmasına neden olmaktadır. Rutubet bulunan bir ortamda uzun süre kalmak ise nefes yolu ile ilgili hastalıkların oluşmasına ortam hazırlamaktadır. Rutubetin romatizmal hastalıkların da tetikleyicisi olduğu bilinmektedir. Hem tesisat nedeniyle komşularla sorun yaşamamak hem de sağlıklı yaşamak açısından iyi izole edilmiş binalarda yaşamak bu nedenle önemlidir.

Kale Mantolama İzolasyon Uygulamaları

İzolasyon nedir ve nasıl yapılır sorularımıza cevap verdik. Pekiyi izolasyon kime yaptırılır? en doğru yöntem hangisidir sorusuna cevap verebiliyor muyuz? Bu noktada size mükemmel hizmetin anahtarını sunan Kale Mantolama ve Yapı Yalıtım firmamıza başvurabilirsiniz. Biz sizin için kaliteli hizmetleri üretiyor ve en uygun fiyatlarla erişmenizi sağlıyoruz. İletişim hattımız üzerinden bize dilediğiniz zaman ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.