Isı Yalıtımı ile Enerji Verimliliği Yükselsin!

Isı yalıtımı; binalarda ve tesisatlarda ısınmak için kullanılan kaynaklardaki verimliliği arttırarak kazanç ve kayıpları optimum düzeyde tutmaya yarayan sisteme denir. Daha açık bir ifade ile ısı yalıtımı bir yapıyı dışarıdaki soğuk veya sıcak havaya karşı koruyarak iç mekân – dış mekân arasındaki ısı farkını dengeli bir seviyede tutar.
Teknolojik bir dönüşüm olarak günümüzde hemen her yapıda ısı yalıtımının kullanılmaya başlanması ekonomik manada bireylere olumlu katkılar yaparken gelecek nesillerin de daha temiz bir çevrede büyüyüp gelişmesine imkân sağlar. Bu dolaylı avantajlar insanlığı etkilese de ısı yalıtımı konusunda bireylerin elde ettiği en büyük avantaj enerji verimliliği noktasında ortaya çıkar. Soğuk kış aylarında dışarıdaki havanın iç mekânı soğutmasına engel olan yalıtım sistemleri yaz aylarına gelindiğinde sıcak havanın etkilerini minimize eder. Bu noktada ısınma ve soğutmaya ödediğiniz tutarlar önemli ölçüde aşağıya çekilir.

Isı Yalıtımı Neden Avantajlıdır?

Isı yalıtım sistemlerinin avantajları saymakla bitmez. Enerji verimliliğinden faturalara olumlu etkisine kadar pek çok noktada hayatınızı değiştiren ısı yalıtımı sağlık açısından ortaya çıkardığı fayda ile sıradan bir yapı uygulaması olmadığını kanıtlar. Sıcak ve soğuk hava geçişleri arasında kalan ve nemlenen duvarlarda rutubet oluşumu kaçınılmazdır. Rutubetin meydana geldiği bir mekânda yaşam sürmek başlangıçta basit solunum yolu hastalıklarına uzun vadede ise astım gibi daha ciddi hastalıklara yol açar. Ancak ısı yalıtımı uygulaması ile izole edilmiş bir yapıda rutubet ile hiç tanışmayacağınız gibi rutubet kaynaklı hastalıkları da hayatınızdan uzaklaştırmış olursunuz.
Isı yalıtımı olmayan evlerde rutubet meydana gelmesi bakım ve onarım masraflarını ortaya çıkarır. Evinizi her yıl boyamak mali açıdan bir külfet olduğu gibi fiziksel anlamda da sizi zorlayan bir durum olur.

Isı Yalıtım Çeşitleri

Isı yalıtımı, daha konforlu yaşam alanları yaratmak için geliştirilmiş bir yalıtım türüdür. Isı kayıplarını önlemek için çatılarda, döşemelerde, dış ve iç duvarlarda, çıkma tabanlarında, toprakla temas eden yüzeylerde ve döşemelerde, garaj ve depolara bakan duvar yüzeylerinde, ara katların döşemelerinde, tesisat borularında, havalandırma kanallarında ve diğer tesisat elemanlarında ısı yalıtımı yapılması gerekir.  Ülkemizde en çok yapılan ısı yalıtım çeşitleri şunlardır: çatı yalıtımı, dış duvar ısı yalıtımı, iç duvar ısı yalıtımı, döşeme ısı yalıtımı.

Isı Yalıtım Malzemelerinde Olması Gereken Özellikleri Nelerdir?

İyi bir yalıtım için ısı tecrit, ısı izolasyon malzemesi olarak da bilinen ısı yalıtım malzemelerinin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. ISO ve CEN standartlarına göre ısı yalıtımı için kullanılacak malzemelerin ısı iletim katsayısı 0,065W/mK’nin altında olmak zorundadır. Isı tutuculuk olarak da kabul edilen bu özellik aslında yalıtım malzemelerinin temel özelliğidir.

Isı yalıtımı amacı ile kullanılacak malzemelerde aranan bir diğer özellik ise neme ve suya dayanıklılıktır. Bu malzemelerin ıslanmamaları için su iticilik özelliğine sahip olması gerekir. Isı yalıtım malzemeleri yanmazlık özelliğine sahip olmalı aynı zamanda darbelere karşı dayanıklı olmalıdır.  Isı yalıtım malzemelerinde aranan bir özellik de çekme mukavemetidir. Isı farklılığından kaynaklanan genleşme ve gerilmelere karşı dayanıklı olmalı, şekli bozulmamalı ve işlevini kaybetmemelidir. Isı yalıtım malzemeleri, kullanıldıkları yere göre şekillendirilebilmelidir. Isı yalıtımı amacıyla kullanılan levhaların kesilebilmesi, delinebilmesi, yüzeye çakılabilmesi gerekmektedir. Isı yalıtım levhaları kokusuz olmalı, böcek ve haşere oluşumuna izin vermemeli, nem, küf ve yosun oluşumunu engellemelidir.

Tüm uygulamalarda aranan çevre dostu ve ekolojik olma özelliği ısı yalıtım malzemelerinde de aranan bir özelliktir. Ayrıcı maliyeti yüksek bir uygulama olması nedeniyle kullanılan ısı yalıtım malzemelerinin uzun ömürlü olması da son derece önemlidir.

Isı Yalıtım Malzeme Çeşitleri Nelerdir?

Isı yalıtım uygulamalarında kullanılan malzemeler genel olarak şilte(rulo) şeklinde ısı yalıtım malzemeleri, levha şeklinde ısı yalıtım malzemeleri,  yerinde köpük  şeklinde ısı yalıtım levhaları, harca katılan ısı yalıtım malzemeleri, dökme olarak kullanılan ısı yalıtım malzemeleri, blok halinde ısı yalıtım malzemeleri başlıkları altında değerlendirilir. Isı yalıtımı amacıyla kullanılan tüm bu malzemelerin temel amacı ısı kayıplarını önlemektir. Uygulama yapılacak alanın fiziki ve mekanik özellikleri dikkate alınarak en uygun yalıtım malzemesi belirlenmeli ve profesyonel bir firma ile çalışarak yalıtım uygulaması tamamlanmalıdır.

Isı Yalıtımı Kale Yapı Yalıtım’dan Sorulur!

Yüksek verimlilik ve maksimum fayda anlayışları ile ısı yalıtımı çözümlerini sizlere sunan Kale Yapı Yalıtım ile siz de yapınızda büyük dönüşümler gerçekleştirebilirsiniz. 4-6 yılda kendini amorti edecek bir uygulama ile hem hastalıkları hem de bakım ve onarım uygulamalarını hayatınızdan silip atabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizlere ulaşmanız yeterli!