Enerji verimliliği kanunu kapsamında binalarda ısı yalıtım yasal zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Binanın ısıl değerinin korunması için yapılan uygulamalarda yaşam alanlarında ısı konforu sağlanarak yapıları rahat bir şekilde kullanmanız mümkün olabilir.

Bina yapımı yüklenici firmanın ısı yalıtım için proje ve esasları dikkate alarak bölgenin veya bulunduğu ilin iklim koşullarına bağlı olarak ısı yalıtım malzemeleriyle binayı komple donatması gerekir. 50m2 üzerinde inşaat alanına sahip tüm binalar için zorunlu hale gelen yalıtım sistemi binaların iç ve dış cephelerinde sıcak, soğuk gibi hava koşullarına karşı alınan bir önlem olarak nitelendirilebilir. Yapının uzun ömürlü olmasına da katkı sağlayan ısı yalıtım sistemi düşük enerjiyle birlikte uzun vadede bütçenizden de tasarruf etmenizi sağlıyor.

Kış aylarında doğalgaz kullanımı ile yaşam alanlarınızı ısıtırken yaz aylarında klima gibi soğutucu ürünlerden faydalanılması enerji sarfiyatını da maksimum düzeye çıkarmaktadır. Bu sayede ısı konforunuzu yaşam alanlarınıza yansıtmanızın en pratik yolu ısı yalıtımından geçmektedir.

Daha çevreci ve daha yüksek enerji sarfiyatını önleme amacı ile ısı yalıtım yasal zorunluluk yaşam alanlarında rahatlığı ve konforu da beraberinde sunmaktadır. Nem ve rutubetten uzak sağlıklı yaşam alanlarına elverişli bir ortam hazırlayan yalıtım uygulamaları binaları sorunsuz kullanımı da beraberinde getirdiği gibi bütçenizden de tasarruf etmenizi sağlıyor.

 

Mantolama Zorunlu mu ?

 

Eski yapılar için de tercihe göre yaptırılabilecek olan ısı yalıtım ile yaşam alanlarınızda rahatlığın ve konforun keyfini bütçenizi zorlamadan çıkarabilirsiniz. Isı yalıtım yasal zorunluluk olsa da eski yapılar için tercihe göre yapılabilecek olan yalıtım uygulamaları zorunluluğun ötesinde ekonomik bir kazanç olarak ısı keyfi oluşturmaktadır.

Kış aylarında soğuktan yaz aylarında ise sıcaktan maksimum düzeyde daha düşük enerji ile korunmanızı sağlayacak yalıtım uygulamaları yasal zorunluluk kapsamında yaşam alanlarınızı çok daha konforlu ve rahat kullanımlarınıza imkan tanımaktadır. Isı yalıtım için yapılan mantolama işlemi ise bölge veya illerin iklim değişikliklerine göre farklılıklar arz edebilir. Bütçesini düşünen hemen herkesin başta yaşam alanları olmak üzere bulunduğu her yapıya ısı yalıtımı yaptırması mümkün olacak.