Yapılarda kışın ısınmak yazın ise serinlemek amacıyla harcanan enerjiyi minimize etmeye yarayan uygulamalar ısı yalıtım adını almaktadır. Isı yalıtım nedir? Bilmeyenler için yapılara uygulanan yalıtım malzemeleri maksimum düzeyde enerji tasarrufu sağlamasının yanında bütçenize de sağladığı katkılarıyla düşük enerjide yaşam alanlarında maksimum konfor sağlayabilmektedir.

Dış cephe duvarları, cam ve doğramalar, çatılar, döşeme ve tesisatta ısı geçişini önlemeye yönelik alınan önlemler ısı yalıtımı ile tasarrufu da beraberinde getiriyor. Bina içerisinde ses, su, nem, sıcak, soğuk gibi faktörlerin insan sağlığını da olumsuz yönde etkileyecek boyutlarını en aza indiren ısı yalıtım sayesinde yaşam alanlarında yapıları konforlu bir kullanım imkanı bulabilirsiniz.

Binanın kullanım ömrünün de uzamasına yardımcı olarak gelecekte daha fazla tadilat masraflarıyla veya yüksek enerjiyle daha az verim alarak bütçenizi zorlamak yerine durumu tam tersine çevirebilirsiniz.

Isı Yalıtım Avantajları

Enerji tasarrufu, yapının kullanım ömrünün uzaması, yapının değerinin artması, yaşam alanlarında konfor şartlarını yerine getirmesi, sağlıklı bir yaşam sürülmesinin güveni, çevre kirliliğini azaltarak sağlıklı bir çevre oluşturmak gibi pek çok faydası ile yapılan yalıtım uygulamaları yaşam kalitenizi yükseltmenize imkan tanıyacak. Isı yalıtım için binalarda öncelikle ihtiyaç duyulan yalıtımın konunun uzmanı kişilerce belirlenerek doğru malzemelerde doğru bir şekilde yalıtım uygulamalarının yapılması gerekir.

Birbirinden farklı kalınlık ve yoğunlukları değişen ısı yalıtım malzemeleri ile yapılarınızda konforu sağlamanız mümkün olacaktır. Yapılara mantolama işlemlerini yanı sıra sonradan da uygulaması yapılabilecek olan ısı yalıtımı için ihtiyacınıza en uygun malzemeyi belirleyerek ısı yalıtım uygulamalarını yaptırabilirsiniz. Ses yalıtım için tercih edilen malzemeler yapılara sonradan uygulanması ile ısı yalıtımına da imkan tanımaktadır. Duvar, tavan, çatı veya döşemelere uygulaması yapılacak malzemelerle kaplanarak ısı tasarrufu da sağlanabilmektedir. Özellikle bina için genel bir uygulama işlemi düşünüldüğünde ise Kale Yapı Yalıtım’a danışarak bina için mantolama işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Hem binanın uzun ömürlü kullanım olanağı için hem de yapının korunması adına yapılarınızda ısı tasarrufuna imkan tanıyabilirsiniz. Bu sayede özellikle kış aylarında düşük enerjiyle çok daha verimli bir ısı konforu sağlamanız mümkün olabilmektedir.