Günümüzde maruz kaldığımız kimyasal etkiler sayılamayacak kadar fazladır. Plastikler, kimyevi yöntemlerle üretilmiş ahşap malzemeler, boyalar, deterjanlar ve hatta tükettiğimiz hazır gıdalar doğal olmayan pek çok içeriği barındırır. Bu durumda; elbette en azından yaşam alanlarımızın inşası noktasında daha sağlıklı ekipmanı ve İnşa materyalini kullanmayı isteriz. Maalesef, binaların inşaatı sırasında kullanılan malzemelerin neredeyse hiçbirisi naturel malzemeler değildir. Beton, tuğla, boya, doğrama, seramik ve bu malzemelerin yapıştırma ve boyama malzemeleri geleneksel tuğla dışında kalan tüm örnekleri ile kimyasal proseslerden geçer. Dolayısıyla, yaşamımızın diğer noktalarında olduğu gibi binaların inşaatında da ciddi bir kimyasal etkiye maruz kalırız.

Fakat ısı yalıtımı için kullanılan malzemelerin çok büyük bir çoğunluğunun, inşaatta kullanılan malzemelerden çok daha masum olduklarını söylemek mümkündür. XPS ve EPS gibi petrokimya bazı ürünler dahi, nitelikleri itibariyle sağlık bakımından olumsuz etkileri olan materyaller değildir. Bunun yanında taşyünü ve cam yünü gibi materyallerin hiçbir kimyasal özelliği bulunmaz ve bu ürünler santrifüj yöntemi ile üretilmiş mineral yünlerdir.

EPS Isı Yalıtım Levhası Nedir?

EPS ısı yalıtım levhaları, genleştirilmiş polistren sert köpüktür. Petrolden elde edilir. Termoplastik kapalı gözenekli bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla beyaz renkli olan EPS ısı yalıtım levhasının üretimi kolaydır ve ekonomik ısı yalıtım malzemesidir. Kullanım süresi boyunca performansından bir şey kaybetmez. Sahip olduğu üstün yalıtım özelliği nedeniyle hem dünyada hem de Türkiye’de en fazla kullanılan yalıtım malzemesidir. Petrol kaynaklı bir ürün olması nedeniyle sağlık açısından risk teşkil edip etmediği uzun yıllar tartışılmıştır. Ancak insan ve çevre sağlığı açısından risk teşkil etmediğine karar verilen ürün, yıllar içinde geniş bir kullanım alanı bulmuş ve günümüzün en popüler yalıtım malzemesi olarak yaygınlaşmıştır.

EPS ısı yalıtım levhaları; binalarda duvar ısı yalıtımında, tavan ısı yalıtımında, binaları çıkma bölümlerinde, döşeme ve zemin yalıtımında, soğuk hava deposu yalıtımında, hayvanların yaşam alanları olan ağıl ve kümes yalıtımında sıklıkla kullanılmaktadır. EPS ısı yalıtım levhaları için sonsuz ömürlüdür denilmesinin nedeni şeklini ve özelliğini asla kaybetmemesidir. Isı yalıtım özelliğini her zaman koruyan bu ürün, günümüzde eski ve yeni yapılarda yapılan mantolama uygulamalarında tercih edilen bir ürün olmaya devam etmektedir.

XPS Isı Yalıtım Levhası Nedir?

Ekstrüde ısı yalıtım levhası olarak da bilinen XPS’nin hammaddesi polistrendir. EPS ısı yalıtım levhası gibi XPS ısı yalıtım levhası da petrolden elde edilir. Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyutlarda üretilebilir olması, ısı iletkenliği katsayısının düşük olması XPS levhaların da sık olarak kullanılmasına neden olmaktadır. Kapalı gözenekli bir yapıya sahiptir. Uluslararası standartlara uygun üretilmesine bağlı olarak insan ve çevre sağlığı açısından risk teşkil etmez. Şeklini ve özelliklerini uzun yıllar korur, kullanım ömrü bina ömrü ile eşittir. Darbelere karşı dayanıklıdır. Yüzeyinde su tutmaz. Nem ve küf oluşumuna izin vermez. Dış duvarlarda mantolama elemanı olarak kullanımı çok yaygındır. Bunun dışında iç yüzey mantolama, çatı yalıtımında ve zemin döşeme yalıtımında da kullanılır. Binayı dış iklim koşullarına karşı koruyan XPS ısı yalıtım levhaları standartlarda belirtilen esaslara uygun üretilir ve insan sağlığını riske edecek kimyasalların salınımına izin vermez.

Taşyünü nedir?

Taşyünü, doğadan toplanan taşların çok yüksek sıcaklıklarda kor hale getirildikten sonra çok hızlı dönen santrifüj araçları ile mikro oyunları dönüştürülüp sıkıştırılması ile elde edilir. Üretim safhasının hiçbir noktasında kimyasal ekipmanlar kullanılmaz tamamen Mekanik bir uygulama söz konusudur. Yani taşyünü doğadaki taşlar sağlığımıza ne kadar zararlıysa o kadar zararlıdır.

Materyalin en önemli özelliği; taşın sahip olmadığı dahiliye hava boşluklarına sahip olmasıdır. Bu sayede taşyünü, taşın sahip olmadığı ısı ve ses yalıtımı özelliklerini gösterir. Bunun yanında taş yününün çok yüksek ısılara dayanıklı olması nedeniyle yangın yalıtım özelliği de vardır.

Cam yünü nedir?

Cam yünü, aynı taşyünü gibi topraktan elde edilen bazı materyallerin az miktarda kimyasal ile bir araya getirilerek yine ısıtma yöntemi ile üretildiği materyaldir. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok eşyadan daha az zehirli materyal içeren camyünü, ısı yalıtımında uzun yıllardır kullanılan kıymetli bir üründür. Geçmişte asbest gibi zehirli ve radyoaktif özelliği bulunan ürünlerin yerine yarım asırdır cam yünü kullanılmaktadır. Cam yünü sağlık bakımından etkileri ise yok denecek kadar az olmakla birlikte yalıtımda kullanılması durumunda doğrudan insanla temasına engel olunur.

Diğer yalıtım malzemeleri

Isı yalıtımında kullanılan diğer malzemeler, yapıştırma araçları, sıvalar ve boya malzemeleridir. Elbette bu materyalin kimyasal Olmaması mümkün değildir. Fakat Örneğin mantolamada bu materyallerin tamamen Yapı dışından uygulanıyor olması nedeniyle insan sağlığına etkisi yok denecek kadar azdır.

Nüfusun bu kadar fazla oldu bir dönemde, kimyasallardan faydalanma da üretim yapabilmek neredeyse mümkün değildir. Aynı durum ısı yalıtımı için de söz konusudur. Mantolama ve diğer ısı yalıtım faaliyetlerinde kullanılan materyalin düşük ölçekli kimyasalların kullanıldığı ve insan sağlığına az etkide bulunan materyalleri olduğu söylenebilmektedir.