Isı yalıtım malzemelerinin ne olduğunu ve fiyatlarını belirtmeden önce ısı yalıtımın tanımını yapmak konunun anlaşılırlığı açısından faydalı olacaktır. En basit ifadeyle ısı yalıtım; sıcak yahut soğuk havanın duruma göre konutların içinden çıkmasını ya da konutların içine girmesini engellemek amacıyla yapılan faaliyettir. Yapılan istatistikler ısı yalıtımı kullanan konutların özellikle kış aylarında ısınmak amacıyla harcadıkları bütçeden ciddi oranlarda tasarruf yapmasını sağlamıştır.

Kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise serin bir ortam vaat eden ısı yalıtımının, konutun duvarlarında küf, nem ve rutubet oluşumunu engelleyerek konutun yaşam ömrünü uzatması da önemini anlatan örneklerden yalnızca bir tanesidir. Tüm bunların yanında ısı yalıtımına doğa yani çevre kirliliği yönünden de bakılabilir.

Kış aylarında ısınmak için kullanılan doğalgaz ve kömür miktarının azaltılması ekolojik dengenin korunmasına olumlu düzeyde bir katkı yapar. Görüldüğü gibi ısı yalıtımı yalnızca hane halkının tasarruf miktarını arttırmaz aynı zamanda da ekolojik dengenin korunmasında da aktif olarak rol oynar. Bu aşamada ısı yalıtım malzemeleri fiyatları hangi aralıkta değişkenlik gösterir sorusunun cevabını vermek gerekir.

Isı Yalıtım Malzemeleri ve Fiyatları

Öncelikli olarak yalıtım malzemelerini sıralamak daha sonra ise ısı yalıtım malzemeleri fiyatları ile ilgili detaylı bilgi vermek konunun anlaşılırlığı açısında faydalı olacaktır. Isı yalıtım malzemeleri şu şekilde sıralanabilir: Cam Yünü, Bakalitli Cam Yünü, Bakalitsiz Cam Yünü, Taş Yünü, Yüksek/Düşük Yoğunluklu Taş Yünü, Genleştirilmiş Polistren Levhaları, Extrüde Polistren Levhaları, Poliüreten Köpük, Fenol Köpüğü ve Cam Köpüğü. Belirtilen yalıtım malzemelerinin büyük çoğunluğu Türkiye’ de üretilebilirken bir kısmı da ithal edilerek hizmete sokulur.

Yalıtım malzemeleri içerisinde en çok tercih edileni cam yünüdür. Bu durumun sebebi ise kalite-fiyat arasındaki ilişkidir. Cam yününün fiyatı diğerlerine nazaran daha uygun olmakla birlikte ısı yalıtımına sağladığı katkı yüksektir. Piyasada 10 cm. üzerinden fiyatlandırma yapılan cam yünü, piyasa koşullarına göre60 ile 90 TL aralığında değişkenlik gösterebilir. Bir diğer yalıtım malzemesi olan taş yününün fiyatlandırması ise 5 cm. üzerinden yapılır. Fiyat aralığına bakıldığında ise 80 TL ile 150 TL arasında değişkenlik gösterir. Polistren levhaların fiyatları kalınlıklarına ve malzemedeki karbon oranına göre değişir. Bu nedenden ötürü piyasada belirli bir fiyat aralığı ifade etmek zordur. Polistren levha kullanma düşüncesinde olan bireylerin özel fiyat alarak en doğru kararı vermesi gerekir.

Isı yalıtım malzemeleri fiyatları ; 2019 yılında geçerli olan fiyatlar 20,00TL’den başlayıp 60,00TL’ye kadar değişiklik göstermektedir. Bu farklılık malzeme markası veya ürün cinsine göre değişiklik göstermektedir.

Isı Yalıtım malzeme konusunda yanılgıya düşmemek ve doğru ürün satın almak için Kale Yapı Yalıtım ücretsiz danışma hattından yararlanabilir veya ücretsiz keşif hizmetinden yararlanabilirsiniz.