Türkiye’de boya ve cephe uygulamaları dendiğinde, akla ilk gelen marka; mevcut şartlar altında kuşkusuz Filli Boya’dır. 90’larda oldukça ilginç bir reklam çalışması ile Türkiye’ye tanıtılan ürünleri ile kısa zamanda sektörin hakimi haline gelen firma, daha önce kalıplaşmış olan yargıların tamamını alt üst edip geçebilmiştir. Sektörün lider markalarını bir bir alaşağı eden Filli Boya, son yıllarda artan mantolama ihtiyaçlarına da en etkin çözümleri sunmakta ve firmanın ürettiği cephe ürünleri, neredeyse rakipsiz konumdadır.

1988 yılında Celal Akpınar tarafından kurulan Filli Boya markasıyla da bilinen Betek Boya  Kimya ve Sanayi A.Ş., sektöre girdiği ilk yıllarda, inşaat malzemeleri pazarının ihtiyaç duyduğu beton katkıları, hazır harçlar ve su izolasyon malzemeleri alanlarında yüksek kaliteli ve standart ürünler geliştirmiştir. Filli Boya, Betek Boya A.Ş. olarak da aynı zamanda Fawori, Alsecco ve Alligator markalarıyla hizmet vermektedir. Etkin satış ve pazarlama sistemleri sayesinde oluşan yüksek talep şirketin büyük bir hızla büyümesini sağlamıştır.

Betek A.Ş., 1993 yılında inşaat boyaları alanına, Avrupa’nın en büyük boya markası Caparol ile teknolojik işbirliği yaparak adım atmıştır. İki şirketin işbirliği, hem Betek hem de Türk Boya Sektörü açısından bir dönüm noktası olmuş; Filli Boya markası, Avrupa’nın boya konusundaki teknolojik zenginliğini Türk tüketicisi ile buluşturmuştur. Avrupalı bir ortakla üretime geçen ilk Türk boya şirketi olan Betek, boya sektörüne ilk yabancı sermaye girişini de sağlamıştır. Betek A.Ş. 2001 itibariyle boya sektöründe pazar liderliğine yükselmiştir.

Filli ürünleri, herhangi bir usta veya inşaat firmasının öncelikli tercihidir. Uzun ömürlü, nitelikli, pek çok çeşidi olan ve fiyat performans mukayesesinde en iyi konumda yer alan ürünlerin satışını yapan firma, uzun vadeli ihtiyaçlar için mükemmel çözümleri sunmaktadır. Betek, milli faydayı gözeten, olabildiğince yerli hammadde kullanan ve ar-ge çalışmalarını kendisi yaparak, know-how faydası ortaya koymakta ve ülkenin bilimsel birikimine katkıda bulunmaktadır. Çevre dostu ve sağlık bakımından en az etkiye sahip gelişmiş ürünlerinin tamamını yurt içinde üreten firma, yurt dışına ciddi miktarlarda ihracat da yapmakta ve milli bütçeye önemli ölçüde fayda sağlamaktadır.