Dış cephe uygulamaları veya bilinen diğer adı ile mantolama; yapılarınızdaki konforun yükseklere çıkarılmasını sağlayan unsurların başında gelir. Bireylerin sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşama arzusu ev ve iş yeri tercihi yaparken ortaya çıkar. Ancak zaman içinde değişen şartlar bu yapılara ekstra uygulamalar yapmayı gerektirir. Özellikle ısı kaybı ve ses kirliliği gibi hayatı olumsuz etkileyen nedenlerden kaynaklı olarak dış cephe uygulamalarına yoğun bir şekilde başvurulur. Peki, dış cephe kaplama ve mantolama gibi hizmetler sadece ses ve ısı kaybına mı engel olur?

Yapıların dış cephelerinde gerçekleştirilen uygulamalar yağmur ve kar sularının iç mekân üzerinde bırakacağı olumsuz etkiyi de minimize etmeyi hedefler. Bu anlamda yapının iç bölümünde karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunu ısı yalıtımı ve mantolama ile çözebilirsiniz.

</hdiv

Dış Cephe Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Dış cephede gerçekleştirilen ve yapılarınızın daha sağlıklı alanlar olmasına imkan tanıyan uygulamalar eski veya yeni fark etmeksizin her türlü bina için uygundur. Bu anlamda dış cephe uygulaması talep eden her bireyin ihtiyacı bütçe ve imkanlar dahilinde karşılanır. Siz de yapınızın dış cephesindeki yapısal ve işlevsel bozuklukları gidermek için Kale Yapı Yalıtım ile iletişime geçebilirsiniz. Bu aşamada ön incelemeler ile sizlere sunulacak hizmetin mahiyeti hakkında detay verilerek alternatif malzemelerle seçenekli bütçeler hazırlanır. Bütçe noktasında sizlere en uygun tercih yapıldıktan sonra uygulama aşamasına geçilir. Kısa sürede ve etkili çözümler üreterek tamamlanan uygulama aşaması ertesinde yapıyı uzun yıllar boyunca herhangi bir sorun ile karşılaşmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Dış Cephe Uygulamaları ve Mantolamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış cephe uygulamaları özenli ve dikkatli yapılması gereken uygulamalardır. Mantolamadan istenen performansın alınması uygulamanın profesyonel firmalar tarafından yapılmasına bağlıdır. Mantolama yaptırmadan önce bazı hususlara dikkat edilmelidir. Dış cephe uygulamaları ya da bilinen adıyla mantolama için en uygun ortam ve yüzey sıcaklığı +5 ile +30 derece aralığıdır. Bu değerlerin üstünde ya da altında mantolama yapmak performans açısından iç açıcı sonuçlar vermez. Dış cephe uygulamaları yoğun inşaat kirliliğine sebep olan uygulamalardır. Mantolama sırasında pencereler, ahşap yüzeyler kirlenmeye karşı koruma altına alınmalıdır.

Mantolama uygulaması öncesi bina yüzeyinde genel temizlik yapılmalı, hasarlı kısımlar onarılmalıdır. Tüm bu işlemler sonucunda nemlenen yüzeylerin kuruması beklenmeli, nemli yüzeyler kurumadan mantolama uygulamasına başlanmamalıdır. Yüzeyde bulunan toz, kir, yağ atıkları ısı yalıtım levhalarının yapışmasını güçleştirebilir. Bu nedenle yüzey temizliği mutlaka yapılmalıdır. Subasman profilleri topraktan yukarıda olmalı, toprağın 30 cm üzerinde ısı yalıtım levhaları tamamlanmış olmalıdır. Bina yüzeyinde bulunan kabarmış sıvalar, boyalar mutlaka sökülmeli ve tamir edilmelidir. Zemin mutlaka mantolama için hazır hale getirilmelidir.

Bina yüzeyinde bulunan ve 2 cm’yi geçen eğrilikler mantolama ustaları tarafından tespit edilmeli ve bu eğrilikler yüzey eşitleninceye kadar doldurulmalıdır. Dış cephe uygulamaları yağmur, rüzgâr ya da aşırı sıcak olan günlerde yapılmamalıdır. İklim koşulları mantolama için uygun olduğunda uygulamaya start verilmelidir. Yüzeyde bulunan yağmur oluğu, kablo, su gideri vb. alanlar mantolama öncesi ileri alınmalı, mantolama ısı yalıtım levhaları için gerekli 7-8 cm’lik alan açılmalıdır.

Dış cephe uygulamaları (mantolama) için kesin olarak süre verilmez. Hava koşullarına, işçi sayısına, uygulama yapılan yüzeyin büyüklüğüne göre değişen uygulama süresi boyunca mantolama malzemeleri kuru ve serin bir yerde saklanmalı, iklim koşullarından etkilenmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Sıva harcı, çimento, yapıştırıcı, donatı filesi, dübel ve en önemlisi ısı yalıtım levhaları korunaklı bir alanda saklanmalıdır. Dış cephe uygulamaları ve mantolama için profesyonel firmalar tercih edilmeli, firmaların referansları dikkate alınmalıdır. Firmanın teknik yeterliliği araştırılmalı, uygulama için garanti sunan firmalar tercih edilmelidir.

Dış Cephe Uygulamaları ve Kale Yapı Yalıtım

Kale Yapı Yalıtım olarak mantolama ve ısı yalıtımı konusuna büyük hassasiyet gösteriyoruz. Bu anlayış çerçevesinde iş ortaklarımızdan bizlere gelen talepleri doğru bir şekilde karşılamaya çalışıyor ve sonuç odaklı çözümler üretiyoruz. Bütçe ve kullanılan malzeme kalitesi konusunda gösterdiğimiz hassas tavrı müşterilerimizin sorunlarını çözme noktasında da sergiliyoruz. Yıllardır dış cephe uygulamaları alanında hizmet veren ve bu alanda kendini ispat eden firmamız ile sizler de iletişime geçerek kalitenin tadını çıkarabilirsiniz.