Isı tasarrufu için geliştirilmiş bir çok teknik söz konusu olmakla birlikte, modern uygulamaların en etkili olanı kuşkusuz Dış cephe mantolama uygulamalarıdır. Yapının harici iklim etkilerinden mükemmel biçimde yalıtılmasını sağlayan uygulamalara genel olarak mantolama denmekle birlikte, haricen uygulanacak kaplama yöntemleri ile farklı tasarımlar elde edilebilmesi mümkündür. Siding ve alüminyum kaplama gibi son kat uygulamaları ile dış cephe mantolama işlemi kuvvetlendirilebilmekte bunun yanı sıra tasarım özellikleri geliştirilebilmektedir. Geçmişte yapıların içeriden yalıtılması uygulamaları denenmiş olsa da, yapı iskeletinin harici ısıya maruz kalması durumunda içeriden yapılan yalıtımın yetersiz hale gelmesi nedeniyle bu uygulamalardan bu günlerde vazgeçilmiş durumdadır. Hali hazırda hemen her yapı için dış cephe mantolama uygulaması tercih edilir ve mükemmel sonuçlara ulaşılabilmesi mümkün olmaktadır.

Dış cephe mantolama;

  • Kamu Binaları
  • Her Türlü Apartman
  • Müstakil Yapılar
  • Alışveriş Merkezleri

gibi her yapı türünde kolayca uygulanabilen bir yöntemdir ve mantolama yapmak için yapı niteliklerinde herhangi bir özellik aranmaz. İstanbul Mantolama uygulamalarında hemen her yapı türüne hizmet verildiğini görebilir ve dilerseniz siz de her türlü bina ve müstakil yapı için Dış cephe mantolama yaptırabilirsiniz.

Neden Mantolama Yaptırmalısınız?

Duvarların dışarıdan ısı yalıtımı yapıldığında iç mekanların daha az enerji ile daha kaliteli ısındığı görülür. Mantolamadaki amaç enerjinin yani ısının dış ortama kaçışını engellemektir. Bir enerji türü olan ısı daha sıcak olan alandan daha soğuk alana geçiş eğilimi gösterir ki bu durum ısı kayıplarına ve enerji sarfiyatına neden olur. Enerji kaynaklarının azalması enerjinin verimli kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Mantolama enerjinin verimli kullanılmasına adına geliştirilmiş bir yapı uygulamasıdır.

Duvarların dışarıdan ısı yalıtımı yapılmamış binalarda yoğuşmaya bağlı olarak nem, küf ve korozyon oluşur. Dış cephe mantolama bu problemleri ortadan kaldırır. Bina yüzeyinde soğuk ve sıcak havanın neden olduğu tahribat da mantolama ile önlenir. Binanın dış yüzeyini koruduğu için dış cephe mantolama ile binalar daha güzel ve estetik bir görünüm kazanır ve yapının ömrü uzar.

Mantolama Ne Zaman Yapılmalı?

Mantolama uygulamasından istenen verimin alınması doğru zamanda yapılmasına bağlıdır. Uygulama sırasında uygulama yapılacak yüzeyin sıcaklığı +5 dereceden düşük olmamalıdır. Daha düşük olması halinde yüzey uygulamayı reddedebilir. Bu durum bina sakinlerine ekstra külfet getirir. Çok soğuk havalarda mantolama yapılmayacağı gibi çok sıcak havalarda da ısı yalıtım uygulaması yapılmaz. Uygulama için en uygun zaman bahar aylarıdır. Kuvvetli rüzgâr, yüksek bağıl nem ve yağmur barındıran havalar mantolama için uygun değildir. Mantolama yaptırmadan önce uygulama detayları hakkında detaylı bir araştırma yapmak en doğru kararı vermeniz açısından son derece önemlidir.

 İstanbul Mantolama

Mantolama, özellikle büyük şehirler için temel gereksinimdir. ısınma ihtiyacının modern yapılarda daha fazla olması ve bu yapıların iklimlendirilmesi için çok daha yüksek maliyetlere katlanılıyor olması nedeniyle İstanbul Mantolama uygulamalarının en çok gerçekleştirildiği merkez konumundadır. Ayrıca ülkemizin enerji kaynakları bakmından yeterince zengin olmayışı nedeniyle maliyetler ayrıca daha yüksek olmaktadır. Bütün bu olumsuzluklar nedeniyle Dış cephe mantolama uygulamaları günümüzde seçimlik bir husus değildir.

Ayrıca, mevcut yasalar kapsamında, zemin alanı 50 metrekareden büyük tüm yapıların koşulsuz biçimde ısı yalıtımı yaptırmaları gereklidir. Yapıların enerji tasarrufu seviyesinin kontrol altında tutulması maksadıyla çıkarılan kanunlar uyarınca, tüm binaların ısı yalıtımı yaptırıp, enerji kimlik belgesi almaları zorunlu kılınmıştır. Bu noktada yapı sahiplerinin en kısa zaman içerisinde binalarına mantolama yaptırmaları zorunlu durumdadır.

Tabii Dış cephe mantolama uygulamalarının belli standartlara uygun olması gereklidir. Kanunda belirlenen asgari gereksinimleri karşılamayan yapıların enerji kimlik belgesi alması mantolama yaptırmış olsalar dahi mümkün değildir. Uygulamanın kanunda belirtilen standartlara uygun olması gerekir. Bu noktada Kale Yapı Yalıtım size kapsamlı desteği verecek ve en uygun fiyatlarla garantili uygulama gerçekleştirecektir. Bizi Arayarak uygun çözümlere kolayca ulaşabilirsiniz.