Mantolama, binaların dış yüzeyinde yapılan manto giydirme işlemidir. Bina duvarlarından kaynaklanan ısı kayıplarını önlemek, bina duvarlarına yağmur ve kar suyunun ulaşmasını engellemek, dış ortam sesinin yaşam alanlarına ulaşmasını önlemek amacıyla yapılan dış cephe mantolama, binalara estetik bir görünüm kazandırır. Türkiye’de mantolama uygulamaları, Enerji Verimliliği Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile birlikte zorunlu hale gelmiştir. Hem eski hem de yeni binalara dış cephe mantolama yapmak mümkündür. Dış cephe mantolama fiyatları, binanın fizikî ve yapısal özelliklerine, kullanılan malzeme türüne, malzemenin kalitesine ve miktarına göre değişiklik gösterir. Dış cephe mantolama fiyatları ortak birim fiyatları üzerinden her binaya özel hesaplanır.

Dış Cephe Mantolama Nedir

Dış cephe mantolama, ısı kayıplarını önlemeye yönelik geliştirilmiş çeşitli izolasyon malzemeleri ile bina dış yüzeyinin kaplanması işlemidir. Bu uygulamadaki temel amaç ısı köprülerinden kaynaklanan ısı kayıplarını önlemektir. Isı bir enerji türüdür ve yer değiştirme eğilimi gösterir. Sıcak ortamdaki ısı soğuk ortama doğru hareket eder. Isı, geçiş yolu bulduğu alanlardan soğuk ortama geçme eğilimi gösterdiği için dış cephe mantolama ile kontrol altına alınması gerekir.

Yapılarda en fazla ısı kaybı yaşanan yerler şunlardır: Duvarlar, pencere ve kapılar, çatılar ve zemin (döşeme). Isı kaybı yaşanan bu alanlarda ısı yalıtımı adı verilen izolasyon uygulaması yapılması gerekmektedir. Daha konforlu yaşam alanlarına sahip olmak, binanın dış hava koşullarına bağlı olarak yıpranmasının önüne geçmek ve ısının yer değiştirmesine bağlı olarak oluşan yoğuşmadan kaynaklanan yosun, nem ve küf oluşumunu engellemek için mantolama yapılması zorunlu bir ihtiyaçtır.

Dış Cephe Mantolama Fiyatları Nasıl Belirlenir

Dış cephe mantolama fiyatları belirlenirken bazı kıstaslar göz önünde bulundurulur. Dış cephe mantolamada kullanılan malzemelerin yüksek kalitede olması ve ısı yalıtımı için özel olarak üretilmiş olması gerekmektedir. Dış cephe mantolama fiyatları; EPS mantolama, XPS mantolama, taş yünü mantolama ya da diğer mantolama çeşitlerinden hangisinin tercih edildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Türkiye’de EPS, XPS ve taş yünü mantolama sıklıkla yapılan uygulamalardır. Dış cephe mantolamada fiyatlar metrekare cinsinden hesaplanır. Mantolama yapılacak yüzeyin yüz ölçümü hesaplandıktan sonra birim fiyatı üzerinden işçilik fiyatı çıkarılır. Ne kadar ısı yalıtım levhası kullanılacağı da bu hesapla ile ortaya çıkar.

Genellikle eski binalarda dış cephe mantolama fiyatları ; yapının mimarisi , iskele kurulumu,  malzeme sarfiyatı vb. gibi durumlar fiyatı etkileyen faktörlerdir. Yapı ne kadar büyük ve metrajlıysa fiyatın birim fiyatı da o kadar uygun olur. Aynı zamanda yapı ne kadar küçükse fiyatı da o kadar pahalı olur.

İstanbul bölgesi faliyet yürüten çoğu dış cephe mantolama firmaları birim fiyatlarını 1000 m2 ve üzeri dış cepheler için vermektedir.

Bazı kötü niyetli firmalar birim fiyatı az gosterip daha sonra metraji fazla gosterip müşterileri yaniltabiliyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken durumlardan bazıları şöyledir;

  • Söylenecek bütün sözlü anlatımlar veya uygulamalar yazılı sözleşmeye dokulmelidir.
  • Firmanın referanslari ayrıca  Resmi İş Bitirme evragi varmıdır diye incelenmelidir.
  • İş verilen firma Sahibi personeli eğitimi ne üzerine yapmıştır.
  • İnternet üzerinden belirtilmis herhangi bir şikayeti varmıdır. Varsa sebebleri incelenmedir.
  • İnternet özellikle google üzerinde olumlu yorumları varmıdır.
  • Kaç yıllık firma.

Bu maddeler gibi bir çok madde siralayabiliriz. Müşterilerin bu konuda çok dikkatli olması gerekir zira dış cephe mantolama bir kere yaptirilabilen bir iştir.

Dış cephe mantolama fiyatları konusunda ayrıca kullanılan malzeme markası da cok öneme sahiptir. Firmamız genellikle Kalekim markasının Kale Mantolama Paket Sistemi başta gelmek uzere sirasiyla ; Polisan Mantolama,  Filli Boya Mantolama (Capatect Mantolama) , Fawori Mantolama,  Weber Mantolama, Bianca Mantolama , Baumit Mantolama vb. gibi firmaların malzemelerini kullanmaktadır.

Ayrica Kale Yapı  Yalıtım olarak  dış cephe mantolama uygulasinın son kat kapla boyası olarak Jotun Boya markasını tercih etmekteyiz. Türkiye’de boya konusunda en iyi ve kaliteli olan boya markası Jotun Boyayi müşterilerimize sunuyoruz.

Dış cephe mantolama fiyatları ayrıca Jotun Boya uygulama konusunda bilgi almak için ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanın.