İnsan ihtiyaçlarının değişim göstermesi ile barınma anlayışı da değişim göstermiştir. İnsanların bir klasik bir evde barınma ihtiyacı artık daha da gelişmiş ve evlerde dış cephe kaplama gibi evin dış etkenlere karşı daha korunaklı olmasını sağlayan sistemler kullanılmaya başlanmıştır. Kaplama uygulamalarının yapılması ile başta hava olmak üzere yağış, ses ve diğer rahatsız edici etkenlerin evin iç mekanına etkisi azaltılmaya çalışılır. Özellikle enerji harcamaları noktasında bütçeye olumlu katkılar sağlayan dış cephe kaplama; görsel manada da katkı sağlar. Yapının dışarıdan görüntüsünü beğenmeyen bireyler dış cephe uygulaması yaptırarak ısı yalıtımı sağlarken estetik açıdan da başarılı bir çözüm elde etmiş olur.

Dış Cephe Kaplama Nedir?

Dış cephe kaplama; mantolama yerine kullanılan bir terim olsa da aslında tam anlamı ile mantolama eş anlamlı değildir. Dış cephe mantolama, binanın giydirilmesi işlemidir. Yani bina dış yüzeyinin, çeşitli yapı malzemeleri kullanılarak değiştirilmesidir. Bina dışının farklı, estetik ve şık görünmesini sağlayan dış cephe kaplama uygulamaları ile mantolama uygulaması ile bir arada yapılarak bina yüzeyi rüzgâra, güneşe, soğuk ve sıcağa karşı daha korunaklı hale getirilebilir.

Dış cephe kaplamanın ısı yalıtımın yanında dekorasyon amacı da vardır. Yani dış cephedeki tamiratın yapılması ve binanın şık görünmesi için dış cephe kaplama ya da dış cephe giydirme işlemi yapılır. Dış cephe kaplama uygulamasında kullanılan malzemeler dekorasyon açısından alternatif çözümler sağlar. Dış cephe giydirmede birçok farklı malzeme kullanılabilir. Taş, cam, metal, alüminyum, ahşap, plastik… gibi yapı malzemeleri dış cephe kaplama amacıyla kullanılan malzemelerdir.

Dış Cephe Kaplama Avantajları

Dış cephe kaplama, binanın yeni bir giysi giymesi gibidir. Bu nedenle bina giydirme olarak da anılan bu işlem bina dış yüzeyini dış etkenlerden korur. Bina yüzeyinde güneş, rüzgâr, soğuk, yağmur, kar gibi iklim koşullarından dolayı oluşan problemlerin oluşmasına izin vermez. Bina dış cephe kaplama uygulaması nem, küf ve yosun oluşumunu engeller, binaya estetik bir güzellik kazandırırken aynı zamanda ömrünü uzatır. Şık ve kullanışlı bir uygulamadır. Eskimiş binaların modernize edilmesini sağlar. Isı yalıtımı ile desteklenen dış cephe kaplama uygulamaları ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlar. Dış cephe kaplama, binanın ekonomik değerini artırır.

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Dış cephe kaplama pek çok insan için aynı anlamda kullanılan bir kavram olsa da teknik açıdan kaplama yapılırken kullanılan yöntemler farklılaşır. Bu anlamda kaplama çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

American Siding Dış Cephe Kaplama

Bakım masrafı yapmayacağınız ve sürekli boyama ihtiyacı hissetmeyeceğiniz bir kaplama çeşidi isteyenler için American Siding harika bir seçimdir. Binayı dışarıdan gelen pek çok etkene karşı koruyan bu sistem yapıyı adeta bir kafes gibi korur. Neme ve paslanmaya karşı dayanıklıdır. Deformasyona karşı dayanıklı ve oldukça hafiftir.

Ahşap Dış Cephe Kaplama

Ahşap çok şık bir dış cephe kaplama malzemesidir. Uygulandığı alanda estetik bir görüntü sağlar. Doğal bir malzeme olduğu için çok sağlıklıdır ancak yanıcı bir madde olması, ahşabın dış cephe uygulamalarında fazla kullanılmamasına neden olmuştur. Ahşap, yanıcı özellikte olması nedeniyle çok yoğun bir şekilde tercih edilmese de görsel açıdan cezbedici olduğundan özellikle dağ evlerinde dış cephe kaplama malzemesi olarak tercih edilmektedir.

Taş Dış Cephe Kaplama

Yazlık yerlerde olduğu gibi şehir merkezlerinde de sıklıkla kullanılan ve rengarenk taşlar sayesinde görsel olarak başarılı çözümler sağlayan taş kaplama, kışın sıcak yazın da soğuk tutma özelliği sunar. Mermer, granit, bazalt, andezit, limra… gibi doğal taş türleri kullanılarak yapılan bu uygulama son derece şık ve kaliteli yaşam alanları yaratır.

Prekast Dış Cephe Kaplama

Prekast kaplama; cephe kaplamaları dendiğinde akla gelen sistemlerin başında gelir. Nitekim en çok kullanılan bu kaplama yöntemi işlevsel açıdan da oldukça başarılıdır.

Metal Dış Cephe Kaplama

Alüminyum dış cephe kaplama olarak da bilinen metal dış cephe kaplama hafif olması ve binaya çok fazla yük bindirmemesi nedeniyle tercih edilir. Isı ve ses yalıtım özelliğine de sahip olan alüminyum dış cephe kaplama suya karşı yüksek mukavemet gösterir ve uzun yıllar ilk günkü gibi kalır.

Dış Cephe Kaplama ve Kale Yapı Yalıtım

Yapılarınızın dış cephe kaplama ile daha fonksiyonel ve yaşanabilir alanlara dönüştürülmesini mi istiyorsunuz? O halde tek yapmanız gereken Kale Yapı Yalıtım ile iletişime geçerek hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak! Sizi her konuda bilgilendirmek için elinden gelen çabayı gösteren ekibimiz ile hizmet alın almayın en doğru çözümleri sunmayı amaçlıyoruz.