Enerji tüketimi, yaşamın devam edebilmesi için modern zamanlarda bir sabit. Ancak enerjiye ulaşmanın maliyetleri oldukça ciddi seviyelerde yer alıyor. Lojistik ve benzeri ihtiyaçlar için tüketilen yakıt türleri bir yana dursun, en az 2 mevsim yaşanan kuzey yarım kürede dünya nüfusunun 4’te üçünden fazlasının yaşıyor olması, ısınmak için ciddi bir enerji tüketimi oluşmasına sebep oluyor. Elbette oldukça yüksek olan maliyetleri ile ısınma enerjisinin harcanmasının sınırlandırılması gerekiyor. Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın hemen her ülkesinde bun yönelik tedbirler alınıyor ve mantolama ve benzeri yalıtım yöntemleri ile yapıların daha az enerji sarf etmesi sağlanıyor.

Enerji Tüketimi Nasıl Düşer?

Enerji sarfiyatının düşmesini sağlamak için yegane çözüm doğru bir yalıtım yapılmasıdır. Isıtma araçlarının optimizasyonu her ne kadar en üst seviyeye taşınıyor olsa da, yalıtımın var olmadığı durumlarda ısı tasarrufu, dolayısıyla enerji tasarrufu elde edebilmek mümkün olmayacaktır. Enerji verimliliği hakkında daha detaylı bilgi almak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü internet sitesi; http://www.yegm.gov.tr/ adresinden detaylı bilgi alınabilir.

Tabii değindiğimiz gibi ne kadar tasarruflu araçlar kullanırsanız kullanın önemli olan bu araçlar ile ısıttığını ortamın enerji birikimini muhafaza etmektir. İşte mantolama ve benzeri yalıtım çözümleri size bu noktada fayda sağlar. Enerji tüketimini somut olarak düşürmenin tek yolu, ısı yalıtımı yapmaktır.

Şehirlerde Enerji Tüketimi ve Mantolama

Mantolama, günümüzde yaygın bir şekilde gerçekleşen uygulamalardandır. Her türlü yapının yalıtımı için gerçekleştirilebilen çözümler, ayrıca haricen yapılacak dış cephe uygulamaları ile görsel nitelikleri daha uygun hale getirilebilmektedir. Yani dış cephe kaplama ve benzeri uygulamalar da mantolama çözümlerinin bir parçası ve tamamlayıcı unsurudur.

Zorunlu Mantolama Uygulaması

Yapıların enerji performansı yönetmeliği kapsamında tüm yapıların enerji verimliliği elde edebilmeleri adına, enerji kimlik belgesi almaları zorunlu kılınmıştır. Özellikle büyük şehirlerde yapıların oldukça çarpık inşa edilmiş olması nedeniyle, ulusal enerji sarfiyatımız oldukça yüksek seviyelerde olduğundan, devlet tarafından mantolama zorunlu kılınmıştır. Esasında zorunlu hale getirilen yapının enerji verimliliğinin A ve C değerleri arasında olmasıdır. Anca pratikte uygulama mantolama sonucunu ortaya çıkaracaktır. Zira en verimli yalıtım yöntemi budur ve maliyetleri oldukça uygundur.

Enerji Verimliliği Nedir?

Enerji verimliliği, kabaca ifade edilecek olursa, 1 birim enerji ile daha fazla fayda elde etmek anlamına gelir. Her ne kadar fizik kuralları gereği bu mümkün değil gibi görünse de, aslında bizim yapılarımızın verimsiz inşa edilmiş olması sonuç olarak daha fazla verimliliğin elde edilmesini mümkün kılmaktadır. Örnekli bir anlatım yapılacak olursa, Enerji Tüketimi 10 birim olan bir yapının aslında doğru bir inşa tekniği ile tüketeceği enerji miktarı 3 birimdir. Bu durumda aradaki 7 birimlik fark verim kaybı, yani israf olacaktır. Enerji verimliliği standartlarına sahip olmak doğrudan yapının 3 birim tüketmesini sağlayacak ve tahmin edeceğiniz gibi bu durumda ciddi bir maliyet avantajı ortaya çıkacaktır.

Yapınızın Mantolama İhtiyacı Var mı?

Mantolama yeni bir genel geçer uygulamadır. kanunen 2010 yılından beri inşaat sırasında zorunlu tutulan uygulamaların bundan önce kanun nazarında bir ehemmiyeti yoktu. Dolayısıyla, daha önce yapılan binalarda eğer müteahhit tercih etmemişse uygulama büyük ihtimalle yapılmamıştır. Hatta bu tarihten sonra inşa edilen yapıların dahi bir çoğunda kanun uygun olmayan biçimde sorunların var olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Yapıların enerji tüketimi, yapılacak her türlü yalıtımı ile düşecektir. Hali hazırda mevcut bir uygulama olsa dahi, ek bir yalıtım mantolama standartlarını yükselteceğinden bu uygulamalara ihtiyacınız olduğu rahatlıkla söylenebilir. Hemen uygulamalara başlayarak her geçen gün yükselen enerji maliyetleri nedeniyle zarara uğrama oranınızı azaltabilirsiniz.