Mantolama en basit tanımı ile, dışarıda bulunan ısıyı içeriye sokmadan, içeride bulunan ısının muhafaza edilerek korunmasını sağlamak amacıyla yapılan yapı kaplamasıdır. Mantolama, kışın içeride bulunan sıcak havanın dışarı çıkması anlamına gelmiyor. Özellikle yaz aylarında, serin olan yapıların serinliğini koruması ve dışarıdaki sıcak havanın içeriye dahil olmasını engellemektir. En yaygın ısı yalıtım sistemi olarak kullanılan mantolama, birçok avantajı beraberinde getiriyor. Bu avantajlardan en önemli olanı, yapı içerisindeki sıcaklık ve soğukluk ayarlaması yapıldığı için, enerji tasarrufunun büyük ölçüde sağlanabilmesidir. Bina cephelerindeki nem oranının da azalması ile, binaların ömrünün de uzatılması sağlanıyor. Mantolama birçok farklı çeşide sahiptir. Bu çeşitlerin her birinin kullanım alanları ile kullanım amaçları farklıdır.

Mantolama Çeşitleri Nelerdir?

En yaygın olarak kullanılan mantolama çeşitleri; dış ceple mantolama, iç ceple mantolama, ortadan mantolama, döşemelerde mantolama, çatılarda mantolama olarak bilinir. Isı yalıtım malzemelerine göre de; EPS mantolama, karbonlu EPS mantolama, XPS mantolama, taşyünü mantolama, yalı baskı mantolama ve fugalı mantolama olarak sıralanabilir.

Mantolama çeşitleri yüksek , düşük katlı olarak da çeşitlilik gösterebilir.Zira villa tarzı yapılarda XPS veya EPS Mantolama malzemesi kullanılması gerekirken, yüksek katlı yapılarda Taşyünü mantolama malzemesi kullanması gerekmektedir.Mantolama malzemeleri ayrıca uygulandığı bölge veya cepheye görede farklılık gösterebilir.Örneğin ; ısıya maruz kalan , gürültülü alan gibi yerlerde taşyünü tercih edilirken, cepheye herhangi bir ısı etkısı olmayan ve gürültü etkısı yasamayan bölgelerde eps mantolama malzemesi kullanılabilir.