İç ve dış cephe boyası denildiği zaman akla ilk gelen markalardan birisi olan jotun boya kimindir sorusu merak edilmektedir. Şirket hakkındaki bilgileri incelediğimizde, firma merkezinin Norveç olduğunu görmekteyiz. Öte yandan firmanın kuruluş sürecine dair kısa bir bilgi verecek olursak; Jotun boya sahibi Odd Gleditsch ilk girişimi 1920 yılında gemiler için açmış olduğu küçük bir işletme ile başladı. 1926 yılında kimyasal fabrikasının açılması ile markanın başarıları art arda gelmeye başladı. Firma yıllar içerisinde daha kaliteli bir endüstriyel boya üretim yapabilmek adına ar-ge çalışmalarına büyük önem verdi. Bu çalışmalar için 1951 yılında kurulan fabrikanın en üst katı sadece ar-ge için ayrıldı. Burada alanda uzman kimyagerler sürekli ürün geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulundu.

Yüksek Kalite Standartları

Tüm bu çalışma süreci uzun vadede sonuçlarını verdi ve jotun boya alanında en sağlam markalardan birisi oldu. Jotun boyanın Uluslararası bir marka olarak tanınması ise 1962 yılında gerçekleşmiştir. Libya’da fabrika kurulması ve sonrasında Ortadoğu’nun farklı bölgelerinde ve aynı zamanda Asya da da fabrikaların kurulma ya başlanması jotun boyanın Uluslararası bir marka olmasını sağlayan önemli adımlardır. Öyle ki 1968 yılında Tayland’da kurulan fabrika ile Asya pazarında da önemli bir hız kazanmış endüstriyel boya sektöründe adını duyurmuştur. Bu süreçte ürün çeşitliliği de artmaya başlamış ve toz boya üretimine başlanmıştır.

Bu süreçte Dubai’de de bir fabrika açan jotun boya 1976’da şirketin araştırma ve geliştirme çalışmalarının yapıldığı merkez fabrikasında çıkan yangın markanın girişimini önemli ölçüde olumsuz etkiledi ancak yine de yıllar içersinde jotun boya özellikle yurtdışı faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. Ve 1980’li yıllarda da sektörün en güçlü markası olarak tanındı.1900’lü yılların sonuna gelindiğinde ise jotun boya önemli bir adım daha atılmış ve Çin’de de bir fabrikada açmıştır. 1998 yılında jotun boya hem imalat aşamasında hem de imalat aşaması sonucunda elde edilen ürünlerin çevre dostu ve güvenilir olduğuna dair standartları ifade etti. 2008 yılında en çevre dostu boya olarak kabul edildi. Jotun boya şu an dünya çapında 45 ülkede faaliyet göstermeye devam ediyor.

 Jotun Dış Cephe Boya Çeşitleri

Jotun boya hem dış hem de iç cephe boya çeşitleri ile piyasada en çok tercih edilen boya markası olmayı başarmıştır. Yılların verdiği deneyimi müşterileri ile paylaşmayı başaran ve teknolojik gelişmeleri ürünlerine yansıtarak en kalitesini üretmek için üstüne düşeni yapan marka, Türkiye’nin önde gelen markaları arasında ilk sırada yer almaktadır. Dış cephe mantolama uygulamalarında son kat boyası olarak, bina bakım ve tadilatında dış cephe boyama malzemesi olarak tercih edilen Jotun dış cephe boya çeşitleri kalitesiyle ve yüzeydeki performansıyla farkını ortaya koymaktadır. Yüzeye çok iyi tututan Jotun dış cephe boyanın farklı renk seçenekleri olması herkesin kendi zevkine uygun yaşam alanları yaratmasının yolunu açmaktadır. Isı yalıtım özelliğine sahip olan Jotun dış cephe boya; yosun, nem, küf, korozyon oluşmasına izin vermez.

Jotun dış cephe boyalar mükemmel beton koruma özelliğine sahiptir. Yüzeye nüfuz ettiği andan itibaren koruma işlevini yerine getirmeye başlayan Jotun Jotashield Mat, Jotun Jotashield Silk, Jotun Jotashield Tex Fine, Jotun Jotashield SuperDrable, Jotun Jotashield Extreme, Jotun Jotashield Tex Medium, Jotun Jotashield Tex Ultra gibi dış cephe boya çeşitleri, dekoratif görünümleriyle eski binaların dahi dış cephesinde harikalar yaratır.

Jotun Dış Cephe Boya Uygulaması Öncesi Yapılması Gerekenler

Kaliteli bir Jotun dış cephe boya uygulaması için öncelikle yüzey boya için hazırlanmalıdır. Boya sektörünün dev markası olan Jotun boya ürünleri ile yapılacak yüzey işlemleri öncesi boyanacak alan kir ve tozdan arındırılmalı mümkünse bina dış cephesi tazyikli su ile yıkanmalıdır. Eğer yüzeyde çatlak, dökülme vb. kusurlu alanlar bulunuyorsa yüzey temizliği öncesi bu alanlar tamir edilmeli ve yüzey daha sonra yıkanmalıdır. Jotun boya kalitesini yaşam alanlarınızda yaşamanız, dış cephe boyama alanında profesyonel olarak hizmet veren firmalar ile çalışmanıza bağlıdır. Zengin Jotun dış cephe boya referansı ile sektörün tercih edilen firması olan Kale Yapı Yalıtım ile çalışarak hem Jotun boya kalitesini yaşam alanlarınıza taşımış olursunuz hem de binanıza yeni bir görünüm kazandırarak ekonomik değerini artırmış olursunuz.