Jotun Boya Kimindir

Jotun Boya Kimindir

İç ve dış cephe boyası denildiği zaman akla ilk gelen markalardan birisi olan jotun boya kimindir sorusu merak edilmektedir. Şirket hakkındaki bilgileri incelediğimizde, firma merkezinin Norveç olduğunu görmekteyiz. Öte yandan firmanın kuruluş sürecine dair kısa bir bilgi verecek olursak; Jotun boya sahibi Odd Gleditsch ilk girişimi 1920 yılında gemiler için açmış olduğu küçük bir işletme ile başladı. 1926 yılında kimyasal fabrikasının açılması ile birlikte markanın başarıları ard arda gelmeye başladı.firma yıllar içerisinde daha kaliteli bir endüstriyel boya üretim yapabilmek adına ar-ge çalışmalarına büyük önem verdi. Bu çalışmalar için 1951 yılında kurulan fabrikanın en üst katı sadece ar-ge için ayrıldı. Burada alanda uzman kimyagerler sürekli ürün geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulundu.

Yüksek Kalite Standartları

Tüm bu çalışma süreci uzun vadede sonuçlarını verdi ve jotun boya alanında en sağlam markalardan birisi oldu. Jotun boyanın Uluslararası bir marka olarak tanınması ise 1962 yılında gerçekleşmiştir. Libya’da fabrika kurulması ve sonrasında Ortadoğu’nun farklı bölgelerinde ve aynı zamanda Asya da da fabrikaların kurulma ya başlanması jotun boyanın Uluslararası bir marka olmasını sağlayan önemli adımlardır. Öyle ki 1968 yılında Tayland’da kurulan fabrika ile Asya pazarında da önemli bir hız kazanmış endüstriyel boya sektöründe adını duyurmuştur. Bu süreçte ürün çeşitliliği de artmaya başlamış ve toz boya üretimine başlanmıştır.

Bu süreçte Dubai’de de bir fabrika açan jotun boya 1976’da şirketin araştırma ve geliştirme çalışmalarının yapıldığı merkez fabrikasında çıkan yangın markanın girişimini önemli ölçüde olumsuz etkiledi ancak yine de yıllar içersinde jotun boya özellikle yurtdışı faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. Ve 1980’li yıllarda da sektörün en güçlü markası olarak tanındı.1900’lü yılların sonuna gelindiğinde ise jotun boya önemli bir adım daha atılmış ve Çin’de de bir fabrikada açmıştır. 1998 yılında jotun boya,hem imalat aşamasında hem de imalat aşaması sonucunda elde edilen ürünlerin çevre dostu ve güvenilir olduğuna dair standartları ifade etti. 2008 yılında en çevre dostu boya olarak kabul edildi. jotun boya şu an dünya çapında 45 ülkede faaliyet göstermeye devam ediyor.

 

Hemen Teklif İste
Hızlı Teklif Alın