İzolasyon, günümüzde bazı binalarda neredeyse hiç yok denecek düzeydedir. Özellikle eski binalarda ısı ve tesisat izolasyonu ile ilgili sorunlar bulunmaktadır. Yaşanan tesisat sorunlarına yönelik hizmet veren izolasyon firmaları da bu noktada çözüm sağlamaktadır. Isı yalıtımı iyi olmayan bir binada doğalgaz faturasının yüksek gelmesi kaçınılmayacak bir durumdur. Bu nedenle dış cephe yalıtımı yaparken kesinlikle doğru malzeme kullanılmalı, titiz bir çalışma yapılmalıdır.
Türkiye çapında hizmet veren izolasyon firmaları, zaman zaman günü kurtarmak adına kısa süreli çözümler sağlamaktadır. Bu da kısa süre sonra ortaya çıkan su sızıntılarına ve ısınma problemlerine yol açmaktadır. Bütün bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla hizmet veren çeşitli firmalar bulunmaktadır.

İzolasyon (Yalıtım) Nedir?

Yalıtım, yapıyı sese, neme, suya, soğuğa ve sıcağa karşı korumak amacıyla yapılan tecrit işlemidir. Yapı taşıyıcı elemanlarına, duvarlara, çatı aksamına suyun, soğuğun, sıcağın, sesin ulaşmasını engellemek üzere çeşitli izolasyon malzemeleri kullanılarak yüzeyin korunmasına kısaca izolasyon adı verilir. İzolasyon firmaları tarafından yapılan tüm bu yapı işlemleri maliyetli işlemlerdir. Bu nedenle yalıtım uygulamalarında, profesyonel olarak hizmet veren izolasyon firmaları tercih edilmelidir.

İzolasyon Neden Gereklidir?

İzolasyonun temel amacı, yapıyı dış etkenlere karşı korumaktır. Nedir bu dış etkenler? Sıcak, soğuk, yağmur, kar, rüzgâr, su, yangın, ses yaşam alanlarımız olan evlerimize ve dolayısı ile binalara ulaşması sakıncalı dış etkenlerdir. Bu olumsuz etkenlerin yapılarımıza vermiş olduğu zararı engellemek ise onları tecrit etmekle mümkündür. Kısacası binamızı soğuk hava şartlarından, sıcaktan, suyun temel ve taşıyıcı sisteme ulaşmasından, yangından ya da sesten korumak için izolasyon yaptırmamız gerekir.
Ses, ısı, yangın, su yalıtımı gibi çeşitleri olan izolasyon uygulaması ile binaya zarar veren etkenlere karşı önlem almış oluruz. Isı yalıtımı yaptırarak enerjiyi verimli kullanabilir, önemli oranda enerji tasarrufu yaparak sürdürülebilir bir gelecek için üzerimize düşen görevi yerine getirmiş oluruz.
Yapıların temel, çatı, zemin ve bodrumlarına su izolasyonu yaptırarak yağmur suyu, yer altı suyu, toprak tarafından emilen atık suyu gibi suların binaya ulaşmasına engel oluruz. Böylece suyun yıpratıcı etkisinden binamızı korumuş, birçok binada görülen suyun zararlı etkilerini ortadan kaldırmış oluruz.
Gürültü insan hayatını olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir. Dış ortamda duymak istemediğimiz pek çok sese maruz kalırız. Evimizde, bu seslerden uzak konforlu bir yaşam sürmek istiyorsak ses izolasyonu yaptırmamız gerekir. Ses yalıtımı ile dış ortamdaki gürültüyü yalıtmış ve yaşam alanlarımızı bu seslerin olumsuz etkisinden korumuş oluruz. Ses yalıtımı, genellikle ısı yalıtım uygulaması ile birlikte yapılır. Pencere ve kapılardan giriş yapan sesi engellemek için duvar yüzeyleri dışında pencere ve kapılarda da önlem almak, bu alanları uygun izolasyon malzemeleri kullanarak izole etmek gerekir.
Yangın yalıtımı, kendi başına yangını engelleyen bir uygulama değildir. Yangın kontrolsüz yanma olayıdır. Yangın yalıtımı, çıkabilecek olası bir yangına karşı ısı yalıtımından su yalıtımına, çatı yalıtımından zemin yalıtımına kadar her alanda yanmaz izolasyon malzemeleri kullanılarak önlem alınmasıdır.

Mantolama ve İzolasyon İlişkisi

Mantolama, izolasyon ile aynı manada kullanılmaz. Aslında batıda Insulation olarak tanımlanan kelime tüm yalıtım faaliyetlerini kapsıyor olsa da, ülkemizde bu anlamda kullanılmaz. Daha çok su yalıtımı anlamında kullanılan izolasyon kelimesi, bu nedenle mantolama ile aynı şey değildir. Ancak mantolama, nem yalıtımı anlamında oldukça faydalı bir yöntemdir. Hemen her yapıda meydana gelecek tüm rutubet sorunlarının büyük ölçüde üstesinden gelinmesini sağlayabilmektedir.

İzolasyon Firmaları ve Hizmetleri

İzolasyon hizmeti alacak olan kişiler, öncelikle kurumsal bir firma bulduğundan emin olmalıdır. İzolasyon firmaları tarafından verilen hizmetler arasında:

  • Çatı Aktarma
  • Teras İzolasyonu
  • Su Deposu İzolasyonu
  • Havuz İzolasyonu
  • Su İzolasyonu
  • Gizli Dere İzolasyonu

Çatılarda meydana gelen olukta su birikimi ya da sızıntı oluşumunu engellemek için gizli dere izolasyonu yapılmaktadır. Bunun dışında çatı kaynaklı sorunlarda çatının yenilenmesi ya da çatı aktarma işlemi yapılarak sorun çözülmektedir. Çatıdan içeri su sızması ya da tesisat içinde oluşan sızıntılar zamanla duvarlarda sarı lekeler oluşmasına yol açmaktadır. Kötü koku oluşumu ile birlikte oluşarak sağlık sorunları da kötü izolasyon nedeniyle ortaya çıkmaktadır. İzolasyon işlemleri için doğru firmayı seçmek ve iyi bir piyasa araştırması yapmak bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Kale Mantolama İzolasyon Hizmetleri

Kale Mantolama olarak biz, tüm yapıların her türlü izolasyon işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Bu noktada bizimle iletişime geçerek, ücretsiz keşif hizmetlerimizden faydalanabilir, mükemmel çözümlere en uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz. İzolasyon Firmaları içerisinde hatırı sayılır bir yere sahip olan firmamız, en detaylı biçimde işlemlerinizi gerçekleştirmektedir.

Yapı İnşa Süreçlerinde İzolasyon Firmaları

Yapılar inşa edilirken, belli izolasyon fonksiyonlarının gerçekleşmiş olması gerekir. Bu nedenle hemen her yapıda izolasyon firmaları ayrıca hizmet verir. Müteahhit firmanın alt üstlenici devri olarak yaptırdığı izolasyon işlemlerinin üst seviyede niteliklere sahip olması bir özellik değil, zorunluluktur. Bu nedenle su yalıtımı ve temel izolasyon fonksiyonlarında bilhassa mantolama uygulamalarında en yüksek niteliği aramanızda fayda vardır. Aksi halde yalıtım tam anlamıyla beklenen sonuçları ortaya çıkarmaz ve düşük kaliteli ve hatta işlevsiz uygulamalar söz konusu olur.