İzocam, Türkiye’nin en köklü yalıtım ve yapı kimyasalları üreticisi olması ve ülkedeki ilk örnekler içerisinde yer alması sebebi ile yalıtım malzemelerinin bazılarının tür ismi olarak kullanılmaktadır. Mineral yünlerin en kaliteli türleri firma tarafından üretildiğinden, sektörde aramalar; İzocam taşyünü fiyatları veya camyünü fiyatları olarak yapılmaktadır. Yani izocam ürünün ismi değil, asılnda markasıdır. Taşyünü ve Camyünü üreten bir çok farklı firma mevcuttur ancak değindiğimiz gibi İzocam en yaygın tercih edilen markadır.

Taş Yünü Nedir?

Mineral ve bitkisel lifli yalıtım malzemeleri sınıfında yer alan taş yünü yaygın kullanım alanına sahip bir malzemedir. Özellikle çatı yalıtımında tercih edilen taş yünü doğal yollarla elde edilir ve bu nedenle çok sağlıklıdır. Taş yünü; bazalt ve diabez taşlarının yüksek sıcaklıkta eritilerek lif haline getirilmesi ile elde edilen bir yalıtım malzemesidir. Elyafa dönüştürülen bazalt ve diabez taşı organik bağlayıcı unsurlarla sıcaklık ve basıncı etkisi ile levha haline getirilir. Yalıtım uygulamalarında kullanılan çok etkili bir malzemedir.

Taş Yünü Özellikleri

  • Taş yünü çok iyi bir ısı ve yangın yalıtım malzemesidir. Yangın ve ısı yalıtımının yanı sıra ses yalıtımı özelliğine de sahiptir.
  • En güvenli yangın yalıtım malzemesidir. A1 ve A2 sınıfında yer alan taş yünü 650-750 derece sıcaklığa dayanıklıdır.
  • Isı geçirgenlik katsayısı standartlara uygundur.
  • Bünyesine su aldığı zaman ısı yalıtım özelliğini kaybettiği için yağmurlu havalarda taş yünü uygulamaları yapılamaz.
  • Yoğunluğu ısı yalıtım malzeme standartlarına uygundur.

Taş Yünü Nerede Kullanılır?

Taşyünü, birçok alanda kullanılmakta ve kusursuz sonuçlar vermektedir. Isı yalıtımı kullanıldığı alanlardan bir tanesidir. Yakıt tasarrufunu yüksek düzeyde sağladığından sıklıkla tercih sebebi olmaktadır. Ses yalıtımının arandığı mekanlarda da güvenle uygulanabilir ve sorunsuz ses yalıtımı sağlar. Akustik düzenleme ihtiyacı olan mekanlarda da yine taşyünü kullanımı sonuç verecektir. Son yıllarda, binalarda yangın güvenliğinin sağlanması için de taşyünü kullanımı yapılmaktadır.

Taş Yünü Hangi Uygulamalarda Tercih Edilmez

Taş yünü, basmaya karşı yüksek mukavemet göstermez. Bu nedenle gezilebilir çatı yalıtımı ile teras yalıtımında taş yünü tercih edilmemelidir. Gezilebilir çatılarda taş yünü uygulaması yapılması halinde üzerine basıldıkça taş yününün kalınlığı azalır ve ısıl geçirgenliği artar. Bu durum yalıtımdan beklenen performansın alınmamasına neden olur.
Binanın toprakla temas eden bölümlerinde ısı yalıtım ve su yalıtımı amacıyla taş yünü kullanılamaz. Taş yünü suyla temas ettiğinde ısı yalıtım özelliğini yitirir. Su geçirgenliği yüksek olan taş yünü bu nedenle toprağa temas eden bina yüzeylerinde kullanılmamalıdır.

Taş Yünü Fiyatları

İzocam taşyünü, son derece kaliteli olması ile öne çıkıyor. Yüksek sıcaklıklara ve rutubete dayanıklığı son derece fazladır. Aşırı sıcağa veya yüksek rutubete maruz kalması halinde dahi değişikliğe uğramamaktadır. İzocam taşyünü fiyatları tercih edilen ürün çeşidine ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Kullanım amacına göre taşyünü, şilte, boru, dökme ve levha olarak üretilmektedir. Ayrıca teknik özellikler de kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Böcekler tarafından zarar verilemeyen bir maddedir. Eskime, küflenme ve deformasyon sorunları yaşanmaz.
İzocam taşyünü, gerekli tüm kalite ve onay belgelerine sahip, güvenilir bir malzemedir. Yapılacak uygulamaya uygun olarak bir keşif yapıldığında, kullanılacak malzeme türü ve miktarı belirlenecektir. Buna bağlı olarak, kullanılacak malzemenin maliyeti netleştirilebilir. Alınan sonuçlar ve ömürlük kullanım göz önüne alındığında, taşyünü uygulamalarında kullanılan malzemenin maliyeti son derece uygun fiyatlı olarak tanımlanabilir.

Taş Yünü Mantolama Nasıl Yapılır?

Taş yünü mantolama da diğer ısı yalıtım levhalarında izlenen sıra ile yapılır. Öncelikle subasman profilleri yerleştirilir ve taş yünü levhaların toprak ile teması engellenmiş olur. Daha sonra taş yünü levhalar yüzeye uygun bir yapıştırma harcı ile şaşırtmacalı şekilde sabitlenir. Dübelleme işlemi sonrası köşe profilleri yerleştirilir ve iki kat sıva uygulaması yapılır. İlk kat sıvada donatı filesi uygulaması yapılır. İlk kat sıvanın 2 mm olmasına dikkat edilmesi gerekir. Astar ve son kat boya işlemi yapıldıktan sonra taş yünü mantolama uygulaması tamamlanmış olur.

En uygun İzocam Taş Yünü fiyatları

Kale yapı yalıtım olarak biz uygulamalarımızda yüksek kaliteli ürünleri tercih ediyoruz. İzocam taşyünü fiyatları araştırması yapmadan sadece işi bize bırakarak keyfinize bakmak için bizi tercih edebilirsiniz. Uygun fiyatlarla makul çözümler elde edebilmek şimdi mümkün. Tek yapmanız gereken mantolama uygulamaları için bizden randevu alarak hemen işlemlere başlamak.