Bir binada ısı yalıtımı çok önemli faktördür. Isı yalıtımı olmayan bir yapıyı ısıtmak oldukça zordur. Tam anlamıyla ısıtmak için de yüklü bir ısınma ücreti ödemek gerekir. Isı yalıtımı için birçok yol bulunurken en etkili yol ısı yalıtım sıvası yaptırmaktır. Peki ısı yalıtım sıvası nedir bilmeyenler merak edecektir ve avantajlarına da göz önüne alındığı zaman mutlaka yaptırmaya karar verilecektir. Isı yalıtım sıvası mantolama uygulamalarında kullanılan en önemli uygulama aralarından birisidir. Bu noktada uygulayıcı firmanın en nitelikli sıvayı tercih etmesi büyük önem arz eder.

Isı Yalıtım Sıvası

Isı yalıtım sıvası nedir sorusu en kısa ve en net şekilde cevaplamak gerekir ise, yüzde yüz doğal bir malzeme olan perlitle yapılmış olan bir sıvadır. Son zamanlarda ısı yalıtımı denildiği zaman ilk akla gelen ve popülerliği artan bir sıva çeşididir.

Isı Yalıtım Sıvası Kullanım Alanları

Isı yalıtım sıvası nedir sorusundan sonra nerelerde kullanıldığı da önemlidir. Isı yalıtım sıvası binaların dış cephe yüzeylerinde, binalarda bulunan kolon ve kirişlerde, kaba ya da ince sıvalarda, tuğla vb. yerlere uygulanabilmektedir. Uygulama sonucunda ısı yalıtımını maksimum düzeyde sağlar.

Isı Yalıtımında Yüzeyi Hazırlama

Isı yalıtım sıvası yapılmadan önce bir yüzey hazırlama yapılır. Yüzeyde pürüz var ise bu pürüzlerin giderilerek düz bir yüzey haline getirilmesi gerekir. Yüzeyde kabarma varsa, kireç ya da yağ birikintileri oluşmuş ise bunların mutlaka giderilmesi gerekir. Boyalı yüzeylerde oluşmuş kabarıklık varsa çentme yöntemi ile bu kabarıklıklar giderilebilir.

Karışımı Hazırlama ve Uygulanması

Isı yalıtım sıvasını hazırlamak için ilk önce harç teknesine su doldurulur. Daha sonra ısı yalıtım sıvası dökülür. Karışım bire bir ölçüde hazırlanır. Kullanılacak harç teknesi temiz olmalı. Karışım iyice karıştırılarak kıvam elde edilir. Karışımı kıvama getirerek iyice hazırlamak için elektrikli aksama sahip mikser kullanılır. 5 dk. kadar karıştırılıp 3 dk. kadar da dinlendirilince karışım hazırdır.

Uygulamaya geçildiğinde öncede hazırlanmış olan anotların arasına mala ile ya da makine ile püskürtme yoluyla kalınlık 1 cm olacak şekilde uygulanır. Son olarak priz almak için 48 saat beklenir ve priz alındıktan sonra ikinci kat geçilir. Boşluklar doldurulur, mastar hazırlanarak son kata geçilir.