Dış Cephe Kaplama

Dış cephe kaplama; binaların ve yapıların dış cephesini dış ortam olumsuz koşullarından korumak, estetik görsel  bir değer katmak amacıyla yapılan uygulamaların tamamına verilen genel attır.

Dış cephe uygulamaları yapı içerisinde yer alan demirin korozyona uğramasına engel olur, yapıyı oluşturan çimento betonun ömrünü arttırır, dış ortamdan gelebilecek dolu, kar, yağmur vb. gibi hava koşullarından korur, yapıların içerinde insanların sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlaması belirli faydaları olarak sıralayabiliriz.

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

  • Alüminyum Kompozit Cephe Kaplama
  • Cam Cephe Giydirme Kaplama ( Silikon Cephe )
  • Taş Cephe Kaplama
  • Ahşap Dış Cephe Kaplama
  • Prekast Dış Cephe Kaplama
  • Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama
  • Fibercement Cephe Kaplama
  • Dış Cephe Mantolama

 

Alüminyum Kompozit Cephe Kaplama

Yapılarda özellikle daha fazla  estetik görsellik katması , hafif olması , dayanıklı ve uzun ömürlü olması açısından tercih edilen dış cephe kaplama türlerindendir.

Alüminyum Kompozit Kaplama uygulaması ; öncelikle iskele kurulması ile cepheye çelik veya galvaniz ankraj bağlantı demir konstrüksiyon elemanları montajı yapılır. Daha sonra cephe ısı yalıtımı sağlaması için taşyünü mantolama yapılır. Sonrasında cephedeki veya mimariye uygun olarak yatay veya düşey plakalar demir konstrüksiyona akıllı vida yardımı ile montaj edilir. Son olarak da derz aralarına su yalıtımı amaçlı nötr mastik çekilerek işlem sonlanır.

Alüminyum kompozit cephe kaplama metrekare (m2) fiyatları ortalama 350,00 TL ile 650,00 TL arasında değişiklik göstermektedir.

 

Cam Cephe Giydirme Kaplama ( Silikon Cephe )

Cam cephe kaplama genellikle iş yerleri , hastaneler , okullar , özel yapılar hatta günümüzde normal binaların bile talep edip uygulamasını yaptırdığı uygulamalar içerinde yer almaktadır.

Bu cephe kaplama uygulamasında aynı kompozit cephe kaplama yöntemi gibi cepheye montajı yapılır. Biraz farklarıysa ankrajda kullanılan bazı aparatların farklı olması , cam ölçülerini göre bağlantı ankrajların cepheye montaj edilmiş olması olarak belirtebiliriz.

Cam giydirme cephe kaplama metrekare (m2) fiyatları 500,00 TL ile 1500,00 TL arasında değişiklik gösterilir

 

Taş Cephe Kaplama

Genellikle mimarı ve estetik açıdan yapıları daha eski olduğunu göstermek amacıyla doğal taş cephe uygulaması çok tercih edilir. Ayrıca taş cephe kaplama yöntemleri üzerine vurulacak koruma cilaları ile günümüzde yapılmış gibi de bir görüm sağlanabilir.

Taş cephe kaplama uyguları ; bisküvi tuğla , ateş tuğla , doğal taş vb. gibi uygular günümüzde uygulaması yoğun olarak tercih edilen taş kaplama çeşitlerindedir.

Taş cephe kaplama metrekare (m2) fiyatları 200,00 TL ile 800,00 TL arasında değişiklik gösterilir.

 

Ahşap Dış Cephe Kaplama

Ahşap uygulamalar cephelerde çok tercih edilir. Doğal görünmesi , hafif olması , sağlıklı bir ürün olması ahşap cephe kaplamanın tercih edilmesini sağlamaktadır.

Doğal ahşap ve emprenye olmuş ahşap uygulamaları günümüzde çok tercih edilen ahşap cephe kaplama çeşitlerindendir. Doğal ahşabın yanıcılığı çok yüksektir. Emprenye edilmiş ahşaplarda yanıcılık daha da aza indirilmiştir.

Ahşap cephe kaplama metrekare (m2) fiyatları 600,00 TL ile 2.000,00 TL arasında değişiklik gösterilir.

dış cephe

Prekast Dış Cephe Kaplama

Beyaz çimento, silis kumu, su, cam elyaf ve polimer birleşimden oluşan dış cephe kaplama ürünüdür. Mimari uygun kalıplar oluşturularak elde edilen aynı cam cephe giydirme veya alüminyum kompozit giydirme gibi cepheye çelik bağlantı ile montajı yapılır.

Günümüzde çok yaygındır fakat daha kendini tam olarak ispat etmiş bir cephe kaplama yöntemi değildir.

Prekast cephe kaplama metrekare (m2) fiyatları 380,00 TL ile 750,00 TL arasında değişiklik gösterilir.

 

Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama

Eps strafor köpüğün , akrilik ve silis kum karışımı ile üzerine çekim işleminden oluşan kaplama türüdür. Yalı baskı , fugalı , derzli , desenli vb. gibi değişik görünümlerde olabilir. Bu uygulama hazır mantolama uygulaması olarak da adlandırılır.

Doğru uygulanırsa binaların dış cephesinde zengin bir görsel estetik görüntü , ısı yalıtımı gibi katkılar sağlamaktadır.

Bu uygulama çeşidini günümüzde çok nadir doğru uygulandığı olmuştur. O yüzden çok önerilen dış cephe kaplama yöntemi değildir.

Yalı baskı  cephe kaplama metrekare (m2) fiyatları 80,00 TL ile 150,00 TL arasında değişiklik gösterilir

 

Fibercement Cephe Kaplama

Çimento yongo levha olarak adlandırılan fibercement levhalar , çimento esaslı cam elyaf takviyeli ve yüksek yoğunlukta preslenerek elde edilen dış cephe kaplama malzemesidir.

Fibercement levhaların dış yüzeyleri , desenli , boyalı veya boyasız olarak üretilir. Boyalı olanlar UV dayanımlı , dış ortam koşullarına dayanıklıdır.

Fibercement ( Betopan ) cephe kaplama metrekare (m2) fiyatları 300,00 TL ile 450,00 TL arasında değişiklik gösterilir.

 

Dış Cephe Mantolama

Yapıların dış ortam koşullarından korumak amacıyla ; Beyaz EPS , Karbonlu EPS , Capatect Dalmaçyalı EPS , Taşyünü Levhalar ile yapının kaplanıp üzerine fileli sıva yapılması , 2 kat dış cephe boya uygulanması işlemleri ile oluşan sisteme verilen attır.

Dış cephe mantolama ülkemizde en çok tercih edilen dış cephe kaplama yöntemidir. Öncelikli sebepleri en ekonomik yöntem olması , hızlı ve pratik olması , doğru uygulanırsa diğer dekoratif kaplama çeşitleri gibi estetik görsel değeri çok büyük olur, diye sıralayabiliriz.

Dış cephe mantolama metrekare (m2) fiyatları 70,00 TL ile 120,00 TL arasında değişiklik gösterilir.