Mantolama Yasası

2000 yılında yürürlüğe giren Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği gereğince bu tarihin sonrasında yapılan tüm binalar için zorunlu olarak mantolama (ısı yalıtımı) yapılıyor. 1 Kasım 2008 tarihinde yürürlüğe giren değişikliğe göre mevcut binalardaki tadilatla yenilenen ve ilave edilen bölümler de zorunlu olarak enerji verimli olarak projelendiriliyor.

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kapsamda çıkarılan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliği gereğince 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren 50 m² üzeri inşaat alanı olan binalarda Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması zorunludur. Enerji Kimlik Belgesinin çıkartılmamasının maddi yaptırımı vardır. Mantolama yasası ile ısı yalıtımı zorunluluk haline gelmiştir. Enerji Kimlik Belgesi’nin kapsamında binanın enerji ihtiyacı, yalıtım özellikleri, enerji tüketiminin sınıflandırılması ve ısıtma, soğutma sistemlerinin verimi vardır.

Enerji sınıfına göre A verimli bina, G ise verimsiz bina anlamındadır. C sınıfı ise yalıtım standartlarını tam olarak sağlayan olması gerektiği durumda olan yapı anlamında olacaktır. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği gereğince binaların enerji sınıfının C sınıfının altında olması durumunda bina sahipleri pek çok yaptırım ile karşılaşacaklardır. Isı Yalıtımını (Mantolama) zorunlu kılan kanun halen yürürlüktedir.

Open chat
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by