Doğru Mantolama

Günümüzde mantolama hizmeti veren çok sayıda firma mevcuttur. Bu firmaların faaliyet alanları da kendi içerisinde farklılaşmaktadır. Örneğin, bazı firmalar sadece mantolama malzemesi üretirken, bazı firmalar da doğrudan mantolama uygulama hizmeti sunabilmektedir. Bir paket halinde mantolama hizmeti sunan mantolama firmalarının yaptığı çalışmaları ve verdiği hizmetleri biraz detaylandırırsak şu adımları listeleyebiliriz: Danışmanlık, keşif, mantolama malzemesi seçimi, teklif verme, uygulama (işçilik), satış sonrası destek vs. Bu bağlamda, bir firmanın en iyi mantolama firmaları arasında değerlendirilebilmesi için bu adımların her birinde yüksek standartlara sahip bir hizmet verme yükümlülüğü bulunmaktadır. Piyasada çok sayıda mantolama firması bulunurken bazılarının adının diğerlerinden çok daha fazla bilinmesi, sürekli gelişip büyümesi ve müşterilerinden daima olumlu geri dönüşler almasının en büyük nedeni, işte bu adımların her birinde kaliteli bir hizmet verebiliyor olmalarıdır.

Bir firmanın adının en iyi mantolama firmaları arasına yazılabilmesi, bu tür teknik detayların yanında, firmanın yaptığı işi müşterilerine daha iyi yaşam koşulları sunmak olarak nitelendirmesi gerekmektedir. Mantolama süreci belirli adımları olsa da -yani hangi malzemelerin kullanılacağı, hangi işlemlerin yapılacağı, fiyat aralıkları, satış sonrası hizmet süreci vs belirli olsa da- bazı önemli detaylar firmanın adını ön plana çıkarabilmektedir. Bu detayları, yani bir firmayı en iyi mantolama firmaları ‘ndan biri yapan özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Her zaman sözünün arkasından durabilmeli; iş öncesinde gereksiz ve imkansız vaatlerde bulunmamalı, vaat ettiği her şeyi mutlaka yapabilmeli.
  • Mantolama malzemesi seçiminde (sadece ısı yalıtım levhası özelinde değil, diğer yardımcı malzemeler konusunda da) daima güvenilir, çevre dostu ve insan sağlığına olumsuz bir etkisi olmayan malzeme seçmeli.
  • Zamanı yönetebilme konusunda profesyonel olmalı; keşif sırasında müşteriye işin ne kadar sürede biteceği konusunda gerçekçi değerler sunmalı. İşi aksatacak gelişmelerde hızlı aksiyon almalı ve belirtilen sürenin dışına çıkmamak için işi hızlandırmayı bilmeli.
  • Standart, tek düze ve alışmış mantolama hizmetlerinin dışına çıkabilmeli; estetik, zarif, göze hoş gelen ve çağımızın modern tanımına uygun tasarımlar yapabilmeli. Bu noktada müşteri ile sürekli iletişim halinde bulunmalı.
  • En iyi mantolama firmaları ‘nın yaptığı işler haliyle kalite olmakta ve her alanda olduğu gibi mantolama sektöründe de kalite demek bir bakımdan da fiyatların yükselmesi anlamına gelmektedir. Fakat iyi bir mantolama firması, daha fazla insana ulaşmak ve daha fazla müşteri edinebilmek için kaliteyi uygun fiyata sunacak stratejiler ve pratikler geliştirebiliyor olmalıdır.

Mantolama hizmeti alacak kişi ya da kurumların da mantolama firmaları arasında değerlendirme yaparken; fiyat ucuzsa kalitesizdir veyahut pahalı ise kesin kalitelidir, gibi değerendirmelerden uzak durmalıdır. Bunun için en iyi yol, firmanın daha evvel yaptığı işleri referans almak olacaktır. Özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız böyle bir değerlendirme sizin için hem uygun hem de kolay olacaktır. Zira, İstanbul’da konut, hastane, okul, alışveriş merkezi, plaza ve daha birçok türde yapı ve bu yapılar içerisinde her türlü tasarım mevcut olduğundan, size en uygun mantolama hizmeti için fikir almak çok daha hızlı va basit olacaktır.

yalıtım şirketleri

Yalıtım Şirketleri

Günümüzde bir yapının enerji tasarruflu hale gelmesinde kuşkusuz en yaygın olan ve yapı sektörünün bütün paydaşları tarafından geçerliliği kabul edilen yöntem ısı yalıtımıdır. Bir yapının dış duvarları aracılığıyla çevresiyle olan ısı transferini en aza indirmek için adeta bir kazak gibi giydirilmesi için yapılan işlem olan mantolama, en fazla bilinen yalıtım uygulamalarından biridir. Bunun için yalıtım şirketleri , uygulamanın farklı aşamalarında hizmetler sunmakta; bazı şirketler de bir paket halinde her aşamayı kendi yürütebilmektedir.

Hangi yapı türü olduğu farketmeksizin bireysel veya kurumsal kullanıcıların her biri, yalıtım şirketleri arasından seçim yaparken bazı parametrelere dikkat etmelidir. Bunun için sadece fiyat veya sadece kalite odaklı düşünmek yanlış bir değerlendirme olacaktır. Zira, bir yalıtım uygulamasının fiyatı çok düşük olabilir fakat yapılan iş kalitesiz olacağından kısa ve uzun vadede maddiyat ve konfor düzeyi anlamında çeşitli problemler ile karşı karşıya kalınacaktır. Öte yandan, yalıtım şirketleri ‘nin verdiği hizmet çok kaliteli olabilir fakat bu seferde taleplerin (malzeme, işçilik, iş süresi, görsellik vs) karşılanamaması gibi bir sorun ortaya çıkabilir. Bu nedenle, yalıtım şirketi seçiminde çok dikkatli olunmalı ve iyi bir araştırma yaptıktan sonra karar verilmelidir.

Yalıtım uygulaması çok genel bir tabir olduğundan içerisine sadece ısı yalıtım uygulamalarını dahil etmek zordur. Öyle ki, ses yalıtımı, yangın yalıtımı, su yalıtımı gibi işlemler de yalıtım şirketleri ‘nin yaptığı en tipik işlemlerden biridir. Bir yapının enerji tasarrufu için ısıl olarak yalıtılması ne kadar gerekli ise; konforlu bir yaşam alanı oluşturmak için ses yalıtımı, güvenlilik için yangın yalıtımı ve her iki için de su yalıtımı yapılmadı bir o kadar gerekli bir işlemdir. Bu nedenle, yalıtım şirketleri ‘nden hizmet talebinde bulunulduğunda, günün sonunda doğrudan bir hizmet almasanız dahi, diğer yalıtım konularında da danışmanlık alabilir ve bu konularla ilgili bir keşifte bulunulmasını isteyebilirsiniz.

Yalıtım şirketleri denilince akla ilk olarak gelen konu genellikle ısı yalıtımı olmakta ve ısı yalıtımı denilince herkes tarafından bilinen ismiyle mantolama uygulaması anlaşılmaktadır. Çünkü mantolama, ısı yalıtımı uygulamaları içerisinde en verimli, düşük maliyetli, uzun ömürlü, sağlam ve güvenli seçimlerden biri olmaktadır. Her bir aşaması büyük bir titizlik ile sürdürülmüş bir mantolama uygulaması sayesinde çok uzun yıllar konforlu, güvenli ve sağlıklı bir yapıda yaşama şansı elde edebilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz şehirdeki en güvenilir firmalar ile çalışmanız büyük önem arz etmektedir.