Alçıpan Fiyatları

Alçıpanları günlük hayatta, ev, işyeri, ofis vb gibi mekanların genellikle iç mahallerinde, yan veya tavan duvarlarında sıklıkla görmekteyiz aslında. Belirli bir kalınlıkta alçının iki tarafının karton veya kağıt türevi başka bir malzeme ile kaplanması ile imal edilen alçıpanlar, birçok avantajlı özelliğinden ötürü yapı endüstrisinde sıklıkla kullanılmaktadır. 100 yıldan fazla bir tarihi bulunan alçıpanlar, çok uzun yıllar hayatımız içerisindedir ve her yeni inşa edilen yapıda; restorasyon, tadilat, yenileme işlemleri uygulanan eski yaplarda yaygın olarak kulllanılmaktadır. Bu nedenle, kendi içerisinde ayrı bir piyasası bulunan alçıpanlarla ilgili fiyat araştırmaları yapılmakta; insanlar malzeme, kalite, işçilik, uygulama süresi, sağlamlık vb gibi parametrelerle ilgili doğru ve güvenilir bilgilere erişmek istemektedir. Bu yazımızda da alçıpanın genel özelliklerinden bahsedip alçıpan fiyatları hakkında bilgiler vereceğiz.

Alçıpan Nedir? Alçıpan Özellikleri Nelerdir? Farklı Alçıpan Çeşitleri

Alçıpan fiyatları ile ilgili detaylra geçmeden önce alçıpanın ne olduğunu, nerelerde kullanıldığına ve genel olarak ne tür avantajlar sağladığına kısaca bir bakalım isterseniz. Alçıpanlar genellikle 5 – 20 mm arasında kalınlığı bulunan levhalar şeklinde üretilmektedir. Bu işlem için özel olarak üretilmiş kartonların arasına dökülen alçılar donmakta ve uygulamaya hazır hale gelmektedir. Levhaların kalınlık dışındaki en ve boy ölçüleri de değişmektedir. Bu nedenle, alçıpan fiyatları ile ilgili araştırma yaparken sadece kalınlık değerine değil, uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne göre hangi ölçülerde alçıpan kullanılacağı da doğru bir şekilde belirlenmelidir.

alçıpan

Alçıpan fiyatları ile ilgili yapılan araştırmalarda karşımıza genellikle 3,00 m x 1,20 m – 2,00 m x 1,20 m – 2,50 m x 1,20 m ölçülere sahip ve 6,50 – 9,50 – 12,50 – 15,00 ve 18,00 mm kalınlıklara sahip alçıpan levhalar çıkmaktadır. Alçıpan fiyatları ‘nın bu kadar farklı olmasında ölçülerin yanı sıra alçıpanın sahip olduğu diğer özelliklerin de payı vardır. Örneğin, standart beyaz alçıpan fiyatları daha uygun olurken, suya dayanıklı, yangına dayanıklı ve darbeye dayanıklı alçıpan fiyatları biraz daha yüksek olacaktır. Dayanıklı olarak üretilen alçıpanların renkleri de genellikle farklı olmaktadır. Örneğin, yeşil olanlar suya, kırmızı olan yangına ve mavi olanlar darbeye karşı dayanıklıdır.

Alçıpan fiyatları ‘nın farklı olmasını bir örnek ile daha iyi anlayabiliriz. Her biri 15,00 mm kalınlığında olan 2,50 x 1,20 m ölçülerine sahip alçıpanların metrekare fiyatları şu şekildedir:

  • Beyaz flex alçıpan: 9,75 TL
  • Yeşil alçıpan: 12,90
  • Kırmızı alçıpan: 12,90 TL
  • Mavi alçıpan: 18,20 TL

Bu fiyatlara KDV’nin dahil olmadığını, peşin ödeme ve fabrika teslim fiyatlar olduğunu söylemekte fayda var. Bu fiyatların sadece bilgi amaçlı verildiğini ve farklı firmaların farklı fiyat politikaları ile daha düşük ve daha yüksek fiyatlardan satışa sunulabileceğini de belirtmeliyiz.

Alçıpan Fiyatları Araştırması Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde internet birçok bilgiye erişmemiz için gerçekten büyük kolaylıklar sunmaktadır. Bu nedenle, alçıpan fiyatlatı hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler de genellikle interneti kullanılmaktadır. Fakat, internette bu konuda doğru bilgiler olduğu kadar yanlış bilgiler de mevcuttur. Bu nedenle, en doğru bilgilere erişmek için her zaman doğrudan üretici firmalardan veya bu üreticilerin yetkili bayilerinden bilgi alınmalıdır.

Alçıpan fiyatları ile ilgili bir diğer önemli detay ise uygulama yapılacak alan büyüdükçe ve bu alanda tek tip alçıpanlar ne kadar fazla kullanılırsa fiyatların o kadar düşeceğidir. Yani, bir evi örnek verecek olursak, her odasında aynı alçıpan kullanılırsa toplam alçıpan maliyeti daha düşük olacaktır. Araştırma yapılırken bu konuya da dikkat edilmelidir.

 

Open chat
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by